statystyki

Kontrowersje wokół rządowej interpretacji. Zwlekanie z wnioskiem może pozbawić dopłaty do pensji niepełnosprawnego

autor: Michalina Topolewska04.01.2018, 09:22; Aktualizacja: 04.01.2018, 09:50
Do tej pory było tak, że pracodawca mógł się ubiegać o subsydia płacowe, jeśli zatrudniony miał ważny dokument potwierdzający uszczerbek na zdrowiu, był ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a jego przyjęcie do pracy następowało w warunkach spełnienia efektu zachęty.

Do tej pory było tak, że pracodawca mógł się ubiegać o subsydia płacowe, jeśli zatrudniony miał ważny dokument potwierdzający uszczerbek na zdrowiu, był ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a jego przyjęcie do pracy następowało w warunkach spełnienia efektu zachęty.źródło: ShutterStock

Jeśli zatrudniający niepełnosprawnego nie wystąpi niezwłocznie o dofinansowanie do jego wynagrodzenia, nie otrzyma go później. Ta rządowa interpretacja budzi jednak duże kontrowersje.

W ostatnich stanowiskach Biuro Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) wskazuje, że pracodawca, który zatrudnia pracownika z dysfunkcją zdrowotną, powinien w pierwszym możliwym momencie wystąpić o dofinansowanie do jego pensji. W przeciwnym razie nie będzie miał do niego prawa.

Do tej pory było tak, że pracodawca mógł się ubiegać o subsydia płacowe, jeśli zatrudniony miał ważny dokument potwierdzający uszczerbek na zdrowiu, był ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a jego przyjęcie do pracy następowało w warunkach spełnienia efektu zachęty. Ten ostatni co do zasady można osiągnąć metodą jakościową lub ilościową, czyli przez wykazanie, że w miesiącu zatrudnienia takiego pracownika doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem. Te wymagania wynikają z art. 26a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane