statystyki

Kto powinien znać protokoły z posiedzeń komisji bhp

autor: Maciej Ambroziewicz05.01.2018, 20:00
Przepisy nie precyzują szczegółowej struktury i organizacji komisji bhp, pozostawiając to do uznania pracodawcy i przedstawicieli pracowników (powołanie, wykaz członków oraz organizację pracy warto unormować wewnętrzną regulacją prawną, np. regulaminem, zarządzeniem itp.)

Przepisy nie precyzują szczegółowej struktury i organizacji komisji bhp, pozostawiając to do uznania pracodawcy i przedstawicieli pracowników (powołanie, wykaz członków oraz organizację pracy warto unormować wewnętrzną regulacją prawną, np. regulaminem, zarządzeniem itp.)źródło: ShutterStock

Planujemy powołać komisję bhp. Czy protokoły z jej posiedzeń powinny być udostępniane pracownikom zakładu (np. na tablicy ogłoszeń), czy też wystarczy, że ich treść znają członkowie komisji?

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników ma obowiązek powołać komisję bhp jako swój organ doradczy i opiniodawczy w celu konsultowania wszystkich działań związanych z bhp. Do zadań komisji należy dokonywanie przeglądu warunków pracy i okresowej oceny stanu bhp, opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy oraz współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bhp.

Przepisy nie precyzują szczegółowej struktury i organizacji komisji bhp, pozostawiając to do uznania pracodawcy i przedstawicieli pracowników (powołanie, wykaz członków oraz organizację pracy warto unormować wewnętrzną regulacją prawną, np. regulaminem, zarządzeniem itp.). Wskazują jednak, że w jej składzie powinni znaleźć się w równej liczbie z jednej strony przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, a z drugiej – przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy. Należy też pamiętać, że komisja bhp ma się zbierać nie rzadziej niż raz na kwartał, przy czym za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w jej posiedzeniach pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane