statystyki

Instruktor nauki jazdy bez emerytury

autor: Bożena Wiktorowska02.01.2018, 19:00
prawo jazdy

W czasie postępowania wyjaśniającego stwierdzono także, że ośrodek szkoleniowy w latach 1984 –1998 rozliczał się z ZUS za pomocą deklaracji bezimiennychźródło: ShutterStock

 Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wysokości świadczenia może zaliczyć wyłącznie ten staż ubezpieczeniowy, który został potwierdzony umowami zlecenia. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Powodem zajęcia się sprawą był wniosek z 2014 roku złożony przez ubezpieczonego urodzonego w 1942 roku. 72-letni mężczyzna przez wiele lat był zatrudniony w wojewódzkim ośrodku szkoleniowym jako instruktor i wykładowca praktycznej nauki jazdy.

Problem polegał na tym, że przez większość czasu pracował na podstawie zlecenia. ZUS odmówił mu przyznania świadczenia, bo ustalił, że mężczyzna posiada dokumenty potwierdzające zaledwie 16 lat, 2 miesięcy i 8 dni okresów składkowych i nieskładkowych – zamiast wymaganych 20 lat (art. 28 ustawy emerytalnej).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane