Przeniesienie pracownika na stanowisko poniżej kwalifikacji jest podstawą do zadośćuczynienia

autor: Anna Borysewicz28.12.2017, 19:50; Aktualizacja: 28.12.2017, 19:52
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

Zarówno w orzecznictwie, jak i w piśmiennictwie podkreśla się, że powierzenie – na podstawie art. 42 par. 4 k.p. – zadań służbowych nieodpowiadających kwalifikacjom pracownika może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania jego godnościźródło: ShutterStock

Pracownica była zatrudniona na stanowisku starszego referenta ds. księgowości. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego jako pracodawca poinformowałam ją, że została przeniesiona na trzy miesiące na stanowisko pracownika administracyjnego. Do jej obowiązków miało należeć sortowanie korespondencji i archiwizacja dokumentów. Powodem decyzji były skargi dotyczące jakości jej pracy, które pojawiły się w trakcie pauzy macierzyńskiej (wcześniej ich nie było). Podwładna uznała, że realizacja nowych zadań leży poniżej jej kwalifikacji zawodowych. Odeszła z pracy i skierowała przeciwko mnie powództwo o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie jej dóbr osobistych (godności, dobrego imienia), a także zażądała przesłania na jej adres przeprosin. Czy jej roszczenia są zasadne?

Oceny, czy doszło do naruszenia dobra osobistego, dokonuje się na podstawie przeciętnych, powszechnie przyjętych opinii społecznych, a nie subiektywnych odczuć osoby domagającej się ochrony przewidzianej w art. 24 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Nie można zatem brać pod uwagę jedynie sfery indywidualnych przeżyć zainteresowanego, ale trzeba odwołać się do obiektywnych kryteriów, kształtowanych przez opinie ludzi rozsądnie i uczciwie myślących. Przy czym odwołanie się do nich nie oznacza, że decydujące znaczenie ma reakcja, jaką dane zachowanie wywołuje w społeczeństwie, gdyż nie ona jest tu ważna, ale opinia społeczna (wyrok Sądu Najwyższego z 11 marca 1997 r., sygn. akt III CKN 33/97).

Przejściowe powierzenie innych obowiązków

Zarówno w orzecznictwie, jak i w piśmiennictwie podkreśla się, że powierzenie – na podstawie art. 42 par. 4 k.p. – zadań służbowych nieodpowiadających kwalifikacjom pracownika może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania jego godności. Zgodnie z wymienionym przepisem wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia etatowcowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami zatrudniającego, innej pracy niż określona w angażu, o ile ma być ona wykonywana przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, a także nie spowoduje to obniżenia poborów i odpowiada kwalifikacjom pracownika.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • stary(2017-12-28 20:01) Zgłoś naruszenie 110

    A ja bym chciał, żeby mnie... przenieśli na niższe stanowisko i obniżyli pensję i nie jestem żadnym wariatem. Po prostu już nie wyrabiam, nie mam siły borykać się z tym ogromem problemów, dziwnych decyzji, głupich przepisów, ludzkich ułomności i rzucania zewsząd kłód pod nogi. Wolałbym mniej zarabiać, ale za to mieć mniej obowiązków, problemów, stresów, zostawania po godzinach, brania roboty do domu etc... Jak mówił Duńczyk z Vabanku w pewnym wieku maleje zapotrzebowanie na zysk, a wzrasta na święty spokój i tego mi przede wszystkim brakuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane