statystyki

Błąd poczty może pomóc przy odwołaniu się od zwolnienia

autor: Artur Radwan28.12.2017, 07:32; Aktualizacja: 28.12.2017, 08:28
W ocenie SN tego typu zdarzenie stanowi dostateczną podstawę do uchylenia zaskarżonego wyroku – bez konieczności badania zarzutów naruszenia prawa materialnego.

W ocenie SN tego typu zdarzenie stanowi dostateczną podstawę do uchylenia zaskarżonego wyroku – bez konieczności badania zarzutów naruszenia prawa materialnego.źródło: ShutterStock

Można domagać się od sądu przyjęcia sprawy o wypowiedzenie umowy, nawet jeśli upłynął termin na odwołanie. Wystarczy, że udowodni się, że poczta nie wydała listu zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Nauczycielka od września 2008 r. była zatrudniona w szkole podstawowej na podstawie umowy, w pełnym wymiarze czasu pracy i na czas nieokreślony. W piśmie z 23 lipca 2014 r. dyrektor placówki wypowiedział jej umowę. W kolejnym dniu pismo w tej sprawie zostało wysłane pocztą. Kobieta w tym czasie przebywała na wakacjach. W efekcie tego nie odebrała dwukrotnie awizowanego dokumentu. Jednocześnie dyrektor szkoły przesłał nauczycielce korespondencję z kuratorium oświaty informującą o podtrzymaniu negatywnej oceny jej pracy. Powyższe pismo zostało awizowane, a następnie odebrane przez nią na poczcie.

Nauczycielka dopiero pod koniec wakacji dowiedziała się, że zostało do niej wysłane też wypowiedzenie. Twierdziła, że pracownik poczty wprowadził ją w błąd, bo nie powiadomił jej, że poza korespondencją dotyczącą stanowiska kuratorium oświaty na poczcie czeka na nią też inna przesyłka. Mimo więc przekroczenia ustawowego terminu siedmiu dni odwołała się od wypowiedzenia do sądu I instancji. Ten orzekł, że procedura związana z próbą doręczenia przesyłki w przypadku nieobecności adresata była prawidłowa. Zdaniem sądu kobieta nie wykazała w toku postępowania, że nie otrzymała informacji o przesyłce, a jej twierdzenia w tym zakresie były niepoparte żadnymi dowodami. Sąd I instancji oddalił żądanie o przywrócenie terminu na odwołanie się od wypowiedzenia.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane