statystyki

Zignorowanie wystąpienia inspektora pracy może być przestępstwem

autor: Sebastian Kryczka30.12.2017, 16:00
kontrola, urzędnik

Postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w kontrolowanym przez inspektora zakresie oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń.źródło: ShutterStock

W toku kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy u pracodawcy stwierdzono liczne nieprawidłowości z zakresu prawnej ochrony pracy. Na podstawie ustaleń zamieszczonych w protokole inspektor PIP skierował wystąpienie zawierające zalecenia ich usunięcia. Czy jeśli uchybienia zamieszczone w wystąpieniu – które nie ma charakteru władczego – nie zostaną usunięte przez pracodawcę, mogą stanowić podstawę zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową?

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje działalność podmiotów – zwłaszcza pracodawców – w zakresie przestrzegania prawa pracy, szczególnie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych. Warto przypomnieć, że do źródeł prawa pracy zalicza się nie tylko ustawy, w tym zawłaszcza kodeks pracy (dalej: k.p.), oraz rozporządzenia wykonawcze wydane m.in. na podstawie k.p., lecz także np. regulaminy i układy zbiorowe pracy. Zatem inspektor pracy jest uprawniony i zobowiązany do kontroli stanu przestrzegania prawa pracy zarówno z poziomu powszechnych regulacji, jak i przepisów wewnątrzzakładowych.

Na kontroli się nie kończy

Kontrola prowadzona przez inspektorów pracy jest realizowana na podstawie ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 786; dalej: u.p.i.p.). Z jej przepisów wynika, że postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w kontrolowanym przez inspektora zakresie oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń. W praktyce dominującą formą dokumentowania jest protokół – stosowany wtedy, gdy kontrola wykazała nieprawidłowości, niezależnie od ich rodzaju i ciężaru gatunkowego.

Sporządzenie i podpisanie przez przedstawiciela kontrolowanego podmiotu protokołu kontroli nie kończy w żadnym razie kontaktów z inspektorem pracy. Skoro bowiem kontrola wykazała nieprawidłowości, to ustawowym obowiązkiem inspektora jest podjęcie działań mających na celu zobowiązanie podmiotu kontrolowanego do ich usunięcia. Ustalenia zawarte w protokole stanowią podstawę do wydania w efekcie kontroli tzw. środków prawnych, którymi najczęściej są nakaz oraz wystąpienie.

Nakaz lub wystąpienie


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2017-12-30 17:22) Zgłoś naruszenie 40

  Wybaczcie ale w POlsce nie ma prawa ,w Polsce są POzory prawa tylko dwa przykłady !np..."darmowe dyżury domowe czy wstecznie działająca na niekorzyść spracowanych i wykorzystanych pracowników Ustawa o Emeryturach Pomostowych! To udowadnia ,ze Polska to kraj oszustów,złodziei i cynicznych cwaniaków w którym nie warto w obec państwa być uczciwym. To tutaj POlicjanci ,Wojskowi ,SBcy moga mieć emerytury po 15 latach pracy a ludzie spracowani od bardzo wczesnych lat ,także w soboty i swieta muszą zasuwać po 50 i więcej lat na emerytury z ktorych i tak sie Ich okradnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obserwator(2017-12-30 23:16) Zgłoś naruszenie 10

  Inspektorz są spoko , zapowiadają wizytę wcześniej.Można usunąć,ukryć nieprawidłowości dać wolne zatrudnionym na czarno , uzupełnić kartoteki niby wydanej odzieży roboczej itd.Nie to co policja,kontrole prędkości i trzeżwości,bez wcześniejszej zapowiedzi,Gdzie ,kiedy i w jakich godzinach.

  Odpowiedz
 • Lon(2017-12-30 22:03) Zgłoś naruszenie 10

  Wystąpienie to jest taki potworek prawny. Sprawy powinny być regulowane decyzjami, które powinny być uzasadniane. Jeżeli coś nie jest złamaniem prawa to żadnej administracji nic do tego. Natomiast łamanie prawa nagminne powinno być klasyfikowane jako przestępstwo. Wystąpienie powinno dotyczyć tylo okoliczności związanych z usuniętymi w przeszłości problemami, które już nie da rady się regulować decyzją.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane