statystyki

PFRON: Problem z ulgami dla gminnych jednostek

autor: Michalina Topolewska14.12.2017, 07:20; Aktualizacja: 14.12.2017, 08:21
Projekt nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej zakłada przyznanie samorządowym jednostkom prawa do obniżeń.

Projekt nowelizacji ustawy rehabilitacyjnej zakłada przyznanie samorządowym jednostkom prawa do obniżeń.źródło: ShutterStock

Sprzeczne interpretacje przepisów powodują, że firmy nie wiedzą komu powinny wystawiać informacje o obniżeniach we wpłatach na PFRON.

Z ostatniego stanowiska Biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) wynika, że pracodawcy mogą udzielać ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) samorządowym jednostkom organizacyjnym. Tyle, że sam fundusz wskazywał do tej pory, że nie mają do tego prawa.

Problem pojawił się z początkiem br., kiedy weszły w życie przepisy dotyczące centralizacji VAT w samorządach. Po jej wprowadzeniu jednostki i zakłady budżetowe gmin, powiatów czy samorządów wojewódzkich nie są już odrębnym płatnikiem tego podatku – jest nim sama jednostka samorządu terytorialnego. Tym samym, nawet jeśli przedsiębiorstwo sprzedaje swoje towary lub świadczy usługi dla np. miejskiego ośrodka sportu i rekreacji lub szkoły, to i tak na fakturze powinny znajdować się dane gminy. W związku z tym wśród pracodawców, którzy mają takich właśnie kontrahentów pojawiły się wątpliwości, czy po zmianie przepisów będą im mogli dalej udzielać ulg we wpłatach na PFRON.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane