statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 14 grudnia 2017

autor: Joanna Śliwińska14.12.2017, 10:29; Aktualizacja: 14.12.2017, 11:13

Od kiedy chory nie otrzyma papierowego zaświadczenia lekarskiego. Indywidualny numer rachunku ZUS dla przedsiębiorcy.
Prawo do podważania fikcyjnego outsourcingu. Zaległości składkowe.

● Uległam wypadkowi i otrzymałam długie zwolnienie lekarskie obejmujące okres powyżej 30 dni (kończy się w styczniu 2018 r.). Podobno od stycznia ZUS będzie uznawał tylko elektroniczne zwolnienia, a moje zaświadczenie zostało wystawione na papierowym druku. Czy po 1 stycznia lekarz będzie musiał przesłać mojemu pracodawcy elektroniczną wersję zwolnienia, a ja będę musiała iść na kolejną wizytę?

Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że okres przejściowy wprowadzania elektronicznych zwolnień lekarskich, podczas którego funkcjonują one równolegle z dotychczas używanymi drukami papierowymi, został wydłużony z 1 stycznia 2018 r. do 1 lipca 2018 r. Związane to było z trudnościami technicznymi i praktycznymi sygnalizowanymi przez lekarzy i płatników co do zakładania profili elektronicznych umożliwiających wystawianie i odbieranie e-zwolnień. Ani lekarzom, ani płatnikom nie groziły żadne sankcje za niezałożenie profilu, co spowodowało, że od początku obowiązywania nowych przepisów (1 stycznia 2016 r.) zwolnienia wystawione w formie elektronicznej stanowiły tylko niewielki procent wydanych zaświadczeń.

Nawet gdyby jednak nie można było wystawiać papierowego zaświadczenia już od stycznia 2018 r., nie miałoby to żadnego znaczenia dla chorej w opisywanym przypadku. Liczy się bowiem tylko data wystawienia zwolnienia, a nie okres stwierdzanego w nim okresu niezdolności do pracy. Nie byłaby więc konieczna ponowna wizyta u lekarza, który także nie musiałby wystawiać kolejnego zwolnienia, tym razem elektronicznego. Takie same zasady będą obowiązywać na przełomie czerwca i lipca 2018 r., kiedy okres przejściowy ma się definitywnie zakończyć, o ile ustawodawca po raz kolejny go nie przedłuży.

Nawet gdy papierowe zaświadczenia zostaną wyeliminowane z obrotu, chory będzie mógł otrzymać wydruk e-zwolnienia. Obowiązkowo lekarz powinien mu go wręczyć, gdy z systemu będzie wynikało, że jego płatnik nie ma e-profilu, nie ma połączenia z internetem albo gdy chory wydruku zażąda. W pierwszym przypadku będzie konieczne dostarczenie wydruku do płatnika.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane