statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 14 grudnia 2017

autor: Joanna Śliwińska14.12.2017, 10:29; Aktualizacja: 14.12.2017, 11:13

Od kiedy chory nie otrzyma papierowego zaświadczenia lekarskiego. Indywidualny numer rachunku ZUS dla przedsiębiorcy.
Prawo do podważania fikcyjnego outsourcingu. Zaległości składkowe.

● Uległam wypadkowi i otrzymałam długie zwolnienie lekarskie obejmujące okres powyżej 30 dni (kończy się w styczniu 2018 r.). Podobno od stycznia ZUS będzie uznawał tylko elektroniczne zwolnienia, a moje zaświadczenie zostało wystawione na papierowym druku. Czy po 1 stycznia lekarz będzie musiał przesłać mojemu pracodawcy elektroniczną wersję zwolnienia, a ja będę musiała iść na kolejną wizytę?

Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że okres przejściowy wprowadzania elektronicznych zwolnień lekarskich, podczas którego funkcjonują one równolegle z dotychczas używanymi drukami papierowymi, został wydłużony z 1 stycznia 2018 r. do 1 lipca 2018 r. Związane to było z trudnościami technicznymi i praktycznymi sygnalizowanymi przez lekarzy i płatników co do zakładania profili elektronicznych umożliwiających wystawianie i odbieranie e-zwolnień. Ani lekarzom, ani płatnikom nie groziły żadne sankcje za niezałożenie profilu, co spowodowało, że od początku obowiązywania nowych przepisów (1 stycznia 2016 r.) zwolnienia wystawione w formie elektronicznej stanowiły tylko niewielki procent wydanych zaświadczeń.

Nawet gdyby jednak nie można było wystawiać papierowego zaświadczenia już od stycznia 2018 r., nie miałoby to żadnego znaczenia dla chorej w opisywanym przypadku. Liczy się bowiem tylko data wystawienia zwolnienia, a nie okres stwierdzanego w nim okresu niezdolności do pracy. Nie byłaby więc konieczna ponowna wizyta u lekarza, który także nie musiałby wystawiać kolejnego zwolnienia, tym razem elektronicznego. Takie same zasady będą obowiązywać na przełomie czerwca i lipca 2018 r., kiedy okres przejściowy ma się definitywnie zakończyć, o ile ustawodawca po raz kolejny go nie przedłuży.

Nawet gdy papierowe zaświadczenia zostaną wyeliminowane z obrotu, chory będzie mógł otrzymać wydruk e-zwolnienia. Obowiązkowo lekarz powinien mu go wręczyć, gdy z systemu będzie wynikało, że jego płatnik nie ma e-profilu, nie ma połączenia z internetem albo gdy chory wydruku zażąda. W pierwszym przypadku będzie konieczne dostarczenie wydruku do płatnika.

Podstawa prawna


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane