Zasiłek dla bezrobotnych 2018: Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie

autor: Agnieszka Brzostek15.12.2017, 20:00; Aktualizacja: 30.10.2018, 11:01
Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracyźródło: ShutterStock

Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest wykazanie się odpowiednim okresem zatrudnienia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (113)

  • v-icek rostek(2018-12-03 17:14) Zgłoś naruszenie 20

    Chcieliście "kapitalizmu " - macie "kapitalizm" . Do kogo i o co pretensja ? Do tych obcego pochodzenia ? Po co ich windowaliście do koryt -słuchając propagandy dla nich i przez nich stwarzanej ?

    Odpowiedz
  • obserwator(2018-12-02 09:06) Zgłoś naruszenie 02

    w dzisiejszych czasach nie powinno być takiego zasiłku, może z nielicznymi wyjątkami, bo kto chce to pracę znajdzie

    Odpowiedz
  • mloda521(2018-11-28 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    A jak jest z rodzicielskim bez zatrudnienia bo nie przedluzono umowy?

    Odpowiedz
  • bezsilna Agnieszka(2018-11-16 21:59) Zgłoś naruszenie 20

    pracowałam do 31.10.2018 - w różnych miejscach, ale łącznie (z zachowaniem ciągłości) ponad 11 lat. po otrzymaniu ostatniego świadectwa pracy, postanowiłam zarejestrować się jako bezrobotna - bo nie spodziewałam się, że nagle zostanę bez pracy (ale to już inna kwestia jak zostałam potraktowana przez byłego pracodawcę). Idę (właściwie jadę autem mam 18km - w sumie jeździłam tam i z powrotem 6 razy!) do PUP ze świadectwem pracy by się zarejestrować. Pani w okienku twierdzi, że muszę przynieść nie tylko ostatnie świadectwo ale też wcześniejsze by dostać większy zasiłek. Myślę ok. przejadę się jeszcze raz. Ale najpierw pytam, czy tyle wystarczy, żeby się nie okazało że jeszcze coś. np. zgoda pradziadka z tłumaczeniem na mongolski :) Pani twierdzi, że tyle. to ja ok. pojawiam się następnego dnia ze świadectwami pracy od wcześniejszych pracodawców + dyplomem ze szkoły wyższej. Pani zaczyna rejestrować i co się okazuje? otóż, nie mam meldunku w powiecie w którym chcę się zarejestrować w PUP. zaczyna mnie coś brać, chyba ta kobieta nie wie co mówi. No ale jak to? przecież mieszkam tu od blisko 15 lat, płacę tu podatki, mogę głosować (wystarczy zgłosić się wcześniej do gminy), moje dzieci tu się rodziły i tu chodzą do szkoły, wyrabiałam tu ostatni paszport i d.o. mogę wiele, mogę wszystko niestety nie mogę być w pełni wolnym człowiekiem - bo muszę mieć meldunek przynajmniej tymczasowy w powiecie gdzie chcę być bezrobotna. Meldunek stały, oczywiście posiadam, tylko 300km dalej (w domu rodzinnym). Nie widzę potrzeby wymeldowywania się (co zostało mi zasugerowane przez p. urzędnik) czyli mogę być człowiekiem bez meldunku - bo obowiązku meldunkowego nie ma, wówczas na oświadczenie o braku meldunku mogę zostać bezrobotna. W przeciwnym razie niestety nie. To ja się pytam, czy tylko ja z takim problemem przyszłam do PUP? czemu nikt wcześniej nie ruszył **** z ciepłego stołka, aby to wyprostować? tylko teraz ktoś mnie zmusza (tresuje jak psa), abym zameldowała się na pobyt czasowy tu gdzie obecnie mieszkam lub abym się wymeldowała z pobytu stałego w domu rodzinnym. CHORE! ręce opadają. to ma być wolny kraj? Boże miej litość, a mnie daj mądrość i spokój, bo jak dasz mi siłę to jeszcze komuś zrobię krzywdę. oczywiście, w końcu dokonałam meldunku tymczasowego (niby czemu mam odpuścić? to są moje pieniądze, choć żadne ale moje) i jestem dziś w Gminie by otrzymać meldunek tymczasowy i UWAGA! OLŚNIŁO MNIE! już wiem czemu zostałam zmuszona do dokonania meldunku. w Urzędzie pustki, panie urzędniczki, plotkują z nudów. Pani która mnie obsługiwała b. sympatyczna, ale z całym szacunkiem, zbyt dużo pracy to ona nie miała. A utrzymywani są z moich podatków. I dzięki temu że taka ja przyjdę raz na kilka lat, zameldować się czy zarejestrować auto, czy wymienić dowód, te panie i panowie urzędnicy mają pracę! olśnienie! ja! jaka jestem ważna w tym ciągu zdarzeń! ja! dzięki temu że zostałam zmuszona do zameldowania się dałam innym powód do dobrze wykonanej roboty może nawet dumy z siebie! BRAWO JA!!!

    Odpowiedz
  • kaja(2018-11-12 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli pracuje od 01.03 2018 do 28. 02 2019 na umowe o prace , to przysługuje mi kuroniówka? bardzo prosze o odpowiedź i z góry dziękuje

    Odpowiedz
  • gość(2018-09-22 20:05) Zgłoś naruszenie 23

    W dzisiejszych czasach nie pracuje tylko ten co nie chce. Inaczej bysmy nie mieli 1.8 mln Ukrainców z czego i tak szacuje się ze jest pod 3 mln z tymi na czarno. Ludziom poprostu sie zmieniły priorytety, kazdy chce co roku nowy tv, autko lepsze niz sasiada i jesc po restauracjach, fast foodach itd. Nawet najnizsza karjowa okolo 1600 zl gdzie pracyhe dwojka dorosłych daje nam okolo 3200 i powinno być wystarczajaco nawet liczac 500 zł czyns, 600 zl oplaty i 1300 jedzenie i wychodzi nawet ze mozna cos odłożyc. Ale przewaznie z najnizsza krajowa idzie zapotrzebowanie na paczke fajek i tzw piwko. Wtedy to nie dziwie sie ze brakuje. Ludzie juz za duzo w ****** maja, Przyszło by wam zyc w latach 90 gdzie zyło sie duzo biedniej niz dzis plakalibyscie na tym forum ze Polska to Kraj 3 świata. Ja wszedzie widze ze brakuje rak do pracy, praktycznie kazdy większy zaklad boryka sie z tym problem i to od szczebla pracwonika produkcyjnego po kadre zarządzajaca. Czasami mam wrazenie ze ludzie tutaj kometuajcy pisza z jakiegos lasu gdzie swiat im zatrzymał sie sto lat temu. A propo 500plus to nawiecej placza i narzekaja Ci co zarabiaja naj mnniej z najniższej krajowej to nawet takiego podatku nie odprowadzacie. Jak ktos zarabia duzo to i duzo odprowadza podataku i to jemu w pierwszej kolejnosci nalezałooby sie najwiecej. Zreszta szkoda pisać więcej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nina(2018-09-18 18:04) Zgłoś naruszenie 20

    Boję się przyszłości

    Odpowiedz
  • Bebek(2018-09-13 19:26) Zgłoś naruszenie 01

    A gdzie pisze o sezonowych pracach???

    Odpowiedz
  • Bebek(2018-09-13 19:26) Zgłoś naruszenie 01

    A gdzie pisze o sezonowych pracach???

    Odpowiedz
  • pomozcie_bo_nie_jestem_pewna (2018-09-07 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    czy pracujac przez 21 miesiecy na umowe zlecenie w statusie studenta nalezy mi sie zasilek ??????????????

    Odpowiedz
  • anna(2018-09-06 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    Zasiłek przysługuje od dnia rejestracji.

    Odpowiedz
  • W Łagowski(2018-07-26 18:24) Zgłoś naruszenie 31

    Pracowałem 35roku za 800zł zadarmo zmogła mnie choroba musiałem odesi poszłam do urzędu pracy jakoś muwa że zasiłek mi się nie Nie należy robiłem z a darmo teraz szukam pracy dostaje na jednym dzień i znowu nie ma kasy żeby zdychj to z Piaseczno

    Odpowiedz
  • cd12(2018-07-15 18:16) Zgłoś naruszenie 21

    Państwo doprowadziło ludzi do bezrobocia likwidując Zakłady pracy i to Państwo powinno płacić im odszkodowania do czasu emerytury. Kto przejął kapitały ze sprzedanego majątku publicznego??.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nauczyciel stazysta(2018-07-14 17:40) Zgłoś naruszenie 42

    Nauczyciel stszysta pracuje tygodnioeo 60 godzin i zarabia 1200 na reke. To chyba lepiej zarejestrować się jako bezrobotny i pracować na czarno

    Odpowiedz
  • Nauczyciel stazysta(2018-07-14 17:39) Zgłoś naruszenie 11

    Nauczyciel stsxysta pracuje tygodnioeo 60 godzin i zarabia 1200 na reke. To chyba lepiej zarejestrować się jako bezrobotny i pracować na czarno

    Odpowiedz
  • Andrea(2018-07-08 12:43) Zgłoś naruszenie 12

    Dlaczego matka, która opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym w stopniu znacznym-po cudownym uzdrowienia dziecka przez komisję nie otrzymuje tego zasiłku? Przecież sam wymóg niepodejmowania pracy na rzecz opieki nad tym dzieckiem jest stwierdzeniem niezdolności do pracy! Z dnia na dzień zostajemy z naszymi dziećmi bez środków do życia i prawa do ubezpieczenia zdrowotnego!

    Odpowiedz
  • kio(2018-06-28 11:49) Zgłoś naruszenie 30

    Lord i qwerty [ co nawet poprawnie nie umie napisać nicku bo " zjadł" "u"] nie pi... lcie!! co nie widzicie tępaki co sie dzieje w kraju z pracą?? aha, a PUP to chyba skrót teraz od Powiatowy Urząd Przesłuchań. Bo człowiek się kurcze czuje jak na przesłuchaniu! a czemu a dlaczego a czemu nie a za co itd. A tam maja pomagać. Nic nie robią w kierunku żeby ci pomóc! jak sie sam nie zatroszczysz i nie wychodzisz pracy to g,, pomogą. na nich nie ma co liczyć. Tylko o swoje stanowiska dbają żeby nie wylecieć. Miałam tam koleżankę na stażu to wiem co i jak jest,i jeszcze to że nie sprawdzają jaka oferta pracy im przychodzi. tylko " 5/10" wiedza. I to ma być PUP??? KPINA!!!!!! Nie dziwię się że osoby bez prawa do zasiłku już tam prawie wcale nie przychodzą. Jeszcze ich tam trzyma to że są te książeczki ubezpieczeniowe. Jak się to skończy to "tyle" ich tam zobaczą. Rozwiązać PUP bo wcale nie pomagają!!!!!

    Odpowiedz
  • ja tak tylko...(2018-06-26 15:41) Zgłoś naruszenie 01

    z tego artykułu nie dowiedziałam się,czy podniosą zasilek i o ile? jeżeli nie ulega zmianie od zesz łego roku to trzeba to napisać! w czerwcu następnego roku( czyli2018) zawsze jest zmiana o pare złoty bądż pozostaje nie -zmieniony!

    Odpowiedz
  • Milcia(2018-06-24 21:36) Zgłoś naruszenie 00

    A z Zusu to jaki dokument żeby dostać zasiłek

    Odpowiedz
  • czech00(2018-06-10 22:46) Zgłoś naruszenie 10

    Przepracowałem 11 lat jako listonosz. Odmówiłem wykonywania pracy ponad siły i zwolniłem się. Zasiłku nie dostałem, dostaje się po 3 miesiącach jak człowiek je przetrwa. Wysiadają mi kolana. Do ortopedni wizyta we wrześniu. Gdyby nie oszczędności i pieniądze za chodzenie na kurs oraz darmowy dach nad głową byłoby nie tęgo. Zgodnie z przepisami powinienem zachorować do 14 dni po wypowiedzeniu pracy, aby otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS.

    Odpowiedz