statystyki

GIODO przypomina: Do wyrobienia karty seniora niepotrzebna jest kserokopia dowodu osobistego

autor: Paulina Szewioła11.12.2017, 16:00
Inspektorzy GIODO ustalili, że prezydent miasta, pozyskując kserokopię dowodu osobistego, zbierał dane osobowe seniorów w zakresie szerszym, niż był niezbędny do wydania karty.

Inspektorzy GIODO ustalili, że prezydent miasta, pozyskując kserokopię dowodu osobistego, zbierał dane osobowe seniorów w zakresie szerszym, niż był niezbędny do wydania karty.źródło: ShutterStock

To nie pierwsza interwencja GIODO w związku z powszechną praktyką kserowania dowodów osobistych przez różne instytucje czy firmy.

Tym razem sprawa dotyczyła rady jednego z miast w województwie łódzkim, która zdecydowała się na wdrożenie programu „Karta Seniora”, uprawniającego do zniżek dla osób w podeszłym wieku. Problem w tym, że przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu wnioskodawca musiał załączyć kserokopię swojego dowodu osobistego. Taki obowiązek wynikał z załącznika do regulaminu określającego m.in. założenia projektu.

Jeden z mieszkańców miał jednak zastrzeżenia do takiej praktyki. Dlatego zgłosił się w tej sprawie do generalnego inspektora ochrony danych osobowych.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane