statystyki

Paczki na święta nie zawsze oskładkowane

autor: Paulina Szewioła07.12.2017, 07:16; Aktualizacja: 07.12.2017, 07:56
mikołaj-święta-prezent

Posiadanie dzieci w wieku od 1 do 14 lat jest przesłanką do wydatkowania środków z ZFŚS.źródło: ShutterStock

Świadczenie jest wyłączone z podstawy wymiaru składek jeśli realizuje cel socjalny. A za taki można uznać zapewnienie potrzeb dzieci w związku z tradycją otrzymywania prezentów na święta.

Organ rentowy przeprowadził kontrolę u przedsiębiorcy, w wyniku której zakwestionował prawidłowość i rzetelność obliczania składek na ZUS. Powód? W jego ocenie paczki świąteczne, przygotowane dla dzieci pracowników w wieku od 1 roku do 14 lat i wręczane podczas imprezy choinkowej stanowią przychód osiągnięty w naturze, od którego powinny być opłacane składki. Zdaniem firmy, takie świadczenie jest wyłączone z podstawy wymiaru, ponieważ zostało ono sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). ZUS uznał jednak, że firma wydała środki z naruszeniem naczelnej zasady wynikającej z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.). Zgodnie z nią przy wydatkowaniu pieniędzy z ZFŚS należy brać pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną pracownika. W niniejszej sprawie pracodawca nie dokonał analizy w tym zakresie. Dlatego przekazanie pracownikom paczek świątecznych nie mogło być traktowane jako świadczenie o charakterze socjalnym. Tym samym jego wartość nie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek. Firma nie może bowiem przyznawać świadczeń finansowanych z funduszu według dowolnie wybranych przez siebie kryteriów.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane