statystyki

Paczki na święta nie zawsze oskładkowane

autor: Paulina Szewioła07.12.2017, 07:16; Aktualizacja: 07.12.2017, 07:56
mikołaj-święta-prezent

Posiadanie dzieci w wieku od 1 do 14 lat jest przesłanką do wydatkowania środków z ZFŚS.źródło: ShutterStock

Świadczenie jest wyłączone z podstawy wymiaru składek jeśli realizuje cel socjalny. A za taki można uznać zapewnienie potrzeb dzieci w związku z tradycją otrzymywania prezentów na święta.

Organ rentowy przeprowadził kontrolę u przedsiębiorcy, w wyniku której zakwestionował prawidłowość i rzetelność obliczania składek na ZUS. Powód? W jego ocenie paczki świąteczne, przygotowane dla dzieci pracowników w wieku od 1 roku do 14 lat i wręczane podczas imprezy choinkowej stanowią przychód osiągnięty w naturze, od którego powinny być opłacane składki. Zdaniem firmy, takie świadczenie jest wyłączone z podstawy wymiaru, ponieważ zostało ono sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). ZUS uznał jednak, że firma wydała środki z naruszeniem naczelnej zasady wynikającej z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.). Zgodnie z nią przy wydatkowaniu pieniędzy z ZFŚS należy brać pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną pracownika. W niniejszej sprawie pracodawca nie dokonał analizy w tym zakresie. Dlatego przekazanie pracownikom paczek świątecznych nie mogło być traktowane jako świadczenie o charakterze socjalnym. Tym samym jego wartość nie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek. Firma nie może bowiem przyznawać świadczeń finansowanych z funduszu według dowolnie wybranych przez siebie kryteriów.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane