statystyki

Oskładkowane dopłaty do towarów dla pracowników

autor: Paulina Szewioła04.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 04.12.2017, 07:46
Organ rentowy uznał, że przedsiębiorca nieprawidłowo ocenia przepisy.

Organ rentowy uznał, że przedsiębiorca nieprawidłowo ocenia przepisy.źródło: ShutterStock

Czym innym jest udostępnienie pracownikom po niższych cenach towarów, które pracodawca nabywa z przeznaczeniem na ten cel, a czym innym jest przekazanie produktów handlowych wytwarzanych przez wnioskodawcę na potrzeby własne jednostki – uznał ZUS w niedawnej decyzji.

Chodziło o producenta wyrobów mięsnych, które sprzedaje w prowadzonych przez siebie sklepach firmowych. Planował on współfinansować pracownikom zakup niektórych z tych produktów.

Wartość rabatu będzie stanowić przychód pracownika. Jednak w ocenie firmy będzie on wyłączony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm). Zgodnie z przepisem podstawy wymiaru nie stanowią korzyści materialne wynikające m.in. z regulaminów wynagradzania, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niektórych artykułów, przedmiotów i usług. Firma wolała się upewnić, czy stosuje prawidłową wykładnię i skierowała do ZUS wniosek o interpretację.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane