statystyki

Wywiady środowiskowe rzadziej aktualizowane

autor: Michalina Topolewska30.11.2017, 19:00
Obecnie okoliczności takie mogą stanowić podstawę do podjęcia przez kierownika OPS decyzji o uchyleniu prawa do świadczeń, wstrzymania ich wypłaty lub odmowy ich przyznania.

Obecnie okoliczności takie mogą stanowić podstawę do podjęcia przez kierownika OPS decyzji o uchyleniu prawa do świadczeń, wstrzymania ich wypłaty lub odmowy ich przyznania.źródło: ShutterStock

Ośrodek pomocy społecznej (OPS), który wypłacił świadczenia, nie wiedząc o śmierci osoby uprawnionej, będzie mógł łatwiej odzyskać pieniądze.

Specjalną procedurę postępowania w tym zakresie przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.). Jest ona analogiczna do tych, które obowiązują w odniesieniu do świadczeń rodzinnych oraz z Funduszu Alimentacyjnego. Zgodnie z nią bank – lub inna instytucja prowadząca rachunek płatniczy – będzie musiał zwrócić na wniosek kierownika ośrodka kwoty świadczeń przekazane po dniu śmierci beneficjenta wsparcia. Przepis ten nie znajdzie zastosowania w przypadku, gdy bank jeszcze przed złożeniem wspomnianego wniosku wypłacił całość lub część świadczenia innym osobom. Instytucja finansowa będzie musiała jednak powiadomić o tym OPS oraz wskazać osoby, które pobrały środki.

Ponadto projekt zakłada zmiany w treści art. 11, który określa, jakie sankcje mogą grozić osobom, które nie chcą np. współpracować z pracownikiem socjalnym, odmawiają podpisania kontraktu socjalnego, podjęcia zatrudnienia czy leczenia odwykowego.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane