statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

autor: Anna Kwiatkowska, Marcin Nagórek30.11.2017, 08:54; Aktualizacja: 30.11.2017, 09:33
Czy ZUS może stwierdzić, że całkowicie niezdolny do pracy stał się niezdolny tylko częściowo?

Czy ZUS może stwierdzić, że całkowicie niezdolny do pracy stał się niezdolny tylko częściowo?źródło: ShutterStock

● Czy etat i wykonywanie zlecenia w firmach mających tego samego właściciela wpływa na składki ZUS

● Jakie składki musi uiścić przedsiębiorca, który pobiera zasiłek macierzyński

● Czy ZUS może stwierdzić, że całkowicie niezdolny do pracy stał się niezdolny tylko częściowo

● Jakie świadczenia można uzyskać, gdy uległo się wypadkowi w drodze do pracy

● Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam kilku pracowników na umowę-zlecenie. Niektórzy z nich pracują też w spółce (na etacie), w której jestem wspólnikiem. Zarówno z umowy-zlecenia, jak i umowy o pracę otrzymują więcej niż wynagrodzenie minimalne. Obie moje firmy nie współpracują ze sobą. Obawiam się, że ZUS zażąda składek od obu umów od zleceniobiorców, bo jestem właścicielem obu firm. Czy to możliwe?

Nie, ZUS nie ma prawa żądać składek od obu umów od zleceniobiorców.

Niewątpliwie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) wynika, że osoby zatrudnione na etacie (pracownicy) podlegają obowiązkowi ubezpieczeniowemu. Podobnie w odniesieniu do zleceniobiorców art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej przewiduje obowiązek składkowy dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

W opisywanej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 9 ust. 1–1a ustawy systemowej. Zgodnie z tymi przepisami pracownicy, którzy jednocześnie wykonują także umowę-zlecenia, są objęci obowiązkowo ubezpieczeniem społecznym tylko z umowy o pracę, a ze zlecenia – dobrowolnie, o ile wynagrodzenie za pracę jest nie niższe niż ustawowa stawka minimalna.

ZUS w piśmie z 6 września 2017 r. (znak WPI/200000/43/1034/2017) zwrócił uwagę na aspekt świadczenia pracy przez tę samą osobę (pracownika – zleceniobiorcę) na rzecz podmiotów gospodarczych funkcjonujących w różnych formach prawnych, w których występują te same osoby w roli pracodawcy – zleceniodawcy. Podkreślił, że mimo iż wspólnikami w dwóch rozpatrywanych spółkach są te same osoby, to jednak są to odrębni płatnicy. Nie zachodzi więc ryzyko wystąpienia sytuacji, o której mowa w art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, czyli świadczenia pracy przez pracownika – zleceniobiorcę na rzecz tożsamego podmiotu, tj. pracodawcy – zleceniodawcy.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane