statystyki

Jakie składki opłaca członek zarządu na kontrakcie menedżerskim i na etacie

autor: Izabela Nowacka03.12.2017, 13:00
Kwestię ubezpieczeń u menedżerów prowadzących działalność gospodarczą należy powiązać z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwestię ubezpieczeń u menedżerów prowadzących działalność gospodarczą należy powiązać z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.źródło: ShutterStock

Zarządzam spółką kapitałową na podstawie kontraktu menedżerskiego. Jestem jednocześnie w innej spółce (osobowej) zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. Kontrakt został zawarty w ramach działalności gospodarczej obejmującej świadczenie takiej usługi pod firmą. Czy w tym przypadku mam rozstrzygać zbieg umowy o pracę z działalnością gospodarczą, czy z kontraktem traktowanym jak umowa-zlecenie? Czy rozszerzenie przedmiotu działalności miałoby wpływ na kwestię ubezpieczeń?

ODPOWIEDŹ

W tym przypadku występuje zbieg umowy o pracę z kontraktem menedżerskim. Obowiązkowe są więc ubezpieczenia ze stosunku pracowniczego. Rozszerzenie zakresu działalności także na innego rodzaju usługi wpłynęłoby na obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. zleceniobiorcami. Są nimi osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Kontrakt menedżerski nie został więc wprost wymieniony w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Nie znaczy to jednak, że tak jak umowa o dzieło im nie podlega. Istotne w tym zakresie są przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Nie zawiera on uregulowań dotyczących umowy menedżerskiej, ale stanowi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). A taki rodzaj umowy już jest wymieniony w ustawie systemowej jako tytuł do ubezpieczeń. Kontrakt menedżerski jest umowa? nienazwana?, czyli taką, której przedmiotem jest czynność prawna o treści nietożsamej w wystarczającym stopniu z żadną umową regulowana? przepisami kodeksu cywilnego, jak i przepisami innych aktów prawnych. Stąd w zależności od postanowień i ułożenia wzajemnych relacji między stronami kontrakt menedżerski może być umową o pracę lub umową-zlecenia, przy czym w praktyce zdecydowanie częściej spotykane są kontrakty posiadające cechy umowy-zlecenia. Menedżer zarządza przedsiębiorstwem w imieniu i na rzecz spółki, dokładając należytej staranności przy wykonywaniu działań, co jest domeną umów-zleceń.

Osoba wykonująca kontrakt menedżerski będący umową o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o umowie-zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym tak jak zleceniobiorca.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane