statystyki

Jakie składki opłaca członek zarządu na kontrakcie menedżerskim i na etacie

autor: Izabela Nowacka03.12.2017, 13:00
Kwestię ubezpieczeń u menedżerów prowadzących działalność gospodarczą należy powiązać z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwestię ubezpieczeń u menedżerów prowadzących działalność gospodarczą należy powiązać z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.źródło: ShutterStock

Zarządzam spółką kapitałową na podstawie kontraktu menedżerskiego. Jestem jednocześnie w innej spółce (osobowej) zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. Kontrakt został zawarty w ramach działalności gospodarczej obejmującej świadczenie takiej usługi pod firmą. Czy w tym przypadku mam rozstrzygać zbieg umowy o pracę z działalnością gospodarczą, czy z kontraktem traktowanym jak umowa-zlecenie? Czy rozszerzenie przedmiotu działalności miałoby wpływ na kwestię ubezpieczeń?

ODPOWIEDŹ

W tym przypadku występuje zbieg umowy o pracę z kontraktem menedżerskim. Obowiązkowe są więc ubezpieczenia ze stosunku pracowniczego. Rozszerzenie zakresu działalności także na innego rodzaju usługi wpłynęłoby na obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. zleceniobiorcami. Są nimi osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Kontrakt menedżerski nie został więc wprost wymieniony w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Nie znaczy to jednak, że tak jak umowa o dzieło im nie podlega. Istotne w tym zakresie są przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Nie zawiera on uregulowań dotyczących umowy menedżerskiej, ale stanowi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). A taki rodzaj umowy już jest wymieniony w ustawie systemowej jako tytuł do ubezpieczeń. Kontrakt menedżerski jest umowa? nienazwana?, czyli taką, której przedmiotem jest czynność prawna o treści nietożsamej w wystarczającym stopniu z żadną umową regulowana? przepisami kodeksu cywilnego, jak i przepisami innych aktów prawnych. Stąd w zależności od postanowień i ułożenia wzajemnych relacji między stronami kontrakt menedżerski może być umową o pracę lub umową-zlecenia, przy czym w praktyce zdecydowanie częściej spotykane są kontrakty posiadające cechy umowy-zlecenia. Menedżer zarządza przedsiębiorstwem w imieniu i na rzecz spółki, dokładając należytej staranności przy wykonywaniu działań, co jest domeną umów-zleceń.

Osoba wykonująca kontrakt menedżerski będący umową o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o umowie-zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym tak jak zleceniobiorca.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane