statystyki

Poradnia kadrowa z 30 listopada 2017

autor: Maciej Ambroziewicz, Marcin Nagórek, Katarzyna Styrna-Bartman30.11.2017, 08:35; Aktualizacja: 30.11.2017, 09:13
Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy

Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracyźródło: ShutterStock

Na kim ciążą obowiązki z zakresu bhp wobec pracowników delegowanych do Polski? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

● Polski pracodawca przyjmuje u siebie pracowników delegowanych ze Słowacji. Czy powinni oni zostać poddani u nas badaniom lekarskim i szkoleniom z zakresu bhp, czy wystarczy przeprowadzenie ich za granicą? Czy obowiązek ich zapewnienia ciąży na polskim czy zagranicznym pracodawcy?

Pracodawca, delegujący pracowników do pracy w innym kraju Unii Europejskiej, powinien m.in. zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy obowiązujące w tym kraju. Jeżeli zatem wysyła ich do Polski, ma zagwarantować taki poziom bezpieczeństwa i higieny w zakresie warunków pracy, jaki obowiązuje u nas.

Powinności w związku z bhp są uregulowane w dziale X kodeksu pracy (dalej: k.p.). Z art. 229 par. 1 k.p. wynika m.in. obowiązek pracodawcy dotyczący poddania pracownika badaniom wstępnym oraz dalszym – okresowym i kontrolnym. Polskie prawo, w tym rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, przewiduje m.in. instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy z zakresu bhp (przy czym pierwszy obejmuje zapoznanie z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w polskim k.p.). Podobnie badania lekarskie powinny być prowadzone zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, w tym z rozporządzeniem wydanym przez ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Tym samym pracodawca delegujący pracowników do naszego kraju, powinien poddać ich badaniom wstępnym i zapewnić instruktaż stanowiskowy zgodnie w wymogami prawa polskiego.

Warto mieć na uwadze, że niedopełnienie obowiązków z zakresu bhp może być szczególnie problematyczne w razie wystąpienia zdarzeń, takich jak wypadek przy pracy w zakładzie pracy na terytorium Polski. Jeżeli pracownik został narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na skutek niedopełnienia obowiązku z zakresu bhp w Polsce, pracodawca może ponieść odpowiedzialność karną w świetle art. 220 kodeksu karnego.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane