Zniesienie rocznego limitu na składki emerytalne i rentowe będzie kosztować 100 mld zł

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki29.11.2017, 07:45; Aktualizacja: 29.11.2017, 09:09
emeryci, emerytura, seniorzy, świadczenia

Zwiększone przyszłe zobowiązania wrócą do ubezpieczonych w formie świadczeńźródło: ShutterStock

Znosząc roczny limit na składki emerytalne i rentowe, rząd dostanie teraz 5 mld gotówki, ale w przyszłości będzie go to kosztować 100 mld zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (30)

  • Voxveritas(2017-11-29 11:01) Zgłoś naruszenie 398

    Jakieś limity składek, fundowanie przez biednych, uprzywilejowanym lepszym towarzyszom, niepłacącym nic do systemu emerytalnego, niebotycznie wysokich emerytur, liczne patologiczne uprawnienia do szybkich emerytur , inne specjalne emerytury "za stan spoczynku", waloryzacje, rewaloryzacje, - przecież to brednie wpisujące się w patologiczny absurd, jaki stanowi nasz system pseudo-emerytalny. Zakłamanie i notoryczne gwałcenie konstytucyjnych praw, tak oblekło gumnem ten system, że nawet zarządzający nim oraz ludzie, którzy mienią się ekspertami z tytułami naukowymi, powiadają brednie i publiczne kłamstwa, zabierając głos w sprawie. System jest repartycyjny to znaczy, że dzisiejsi pracujący płacą na emerytów. To oznacza, że tyle pieniędzy ile wpływa do systemu (przynajmniej ze składki emerytalnej) powinno być podzielone na wszystkich emerytów. Pewno w normalnym systemie, byłaby to przyzwoita emerytura, płacona w zależności od przepracowanych lat, lecz nie w naszym kraju. Polski system emerytalno-rentowo-zdrowotny to absolutnie wynaturzona patologia, praprzyczyna wszelkiego zła w relacjach społecznych, takich jak tworzenie się zakłamanych kast społecznych, skandaliczne stosunki pracownicze z wszelkiej maści oszustwami na umowach o pracę. Apeluję do rządzących i społeczeństwa, którym pozostały resztki przyzwoitości i rozumu, rozwalcie tą hydrę wprowadzając jedną równą składkę emerytalno-zdrowtną dla wszystkich bez wyjątku, płaconą przez równy okres, gwarantującą Podstawową Bazową Emeryturę a Polska i my jako Naród zbliżymy się do miana państwa cywilizowanego i sprawiedliwego, rugując z naszego życia publicznego to bezprzykładne gumno, jakim jest ten pseudo-system.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • qwert(2017-11-29 08:31) Zgłoś naruszenie 346

    Szukają wpływów, a nie szanują naszych pieniędzy. Rząd wydaje kasę na Rydzyka, na współpracująca z nim fundacje narodową, prawie 1 mld na podwyżki budżetów kancelarii, na kk, na 500+, na nie precyzyjnie rozliczaną działalność polityków, na górników itd. Do tego dochodzą koszta nietrafnych decyzji np. postawienie na węgiel, a nie na energię odnawialną - będziemy płacić za emisję CO2 i niewystarczający udział energii odnawialnej. Ponadto wydajemy pożyczone pieniądze poprzez pożyczanie ich dalej np. Ukrainie (4 mld) i Wietnamowi (1 mld)

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2017-11-29 08:56) Zgłoś naruszenie 303

    W związku z treścią artykułu i większością rządowych decyzji ekonomicznych/gospodarczych, mam pytanie: CZY W NASZYM RZĄDZIE SĄ EKONOMIŚCI?! CZY MAMY EKONOMICZNĄ WIZJĘ PAŃSTWA?!

    Odpowiedz
  • profesor(2017-11-29 09:19) Zgłoś naruszenie 2028

    Nie będzie kosztować to 100 miliardów,ponieważ w Polsce obowiązuje zasada solidaryzmu społecznego.Bogaci muszą łożyć na biedniejszych od nich.A tych jest w Polsce większość bo około 90%

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • stare powiedzenie(2017-11-29 11:32) Zgłoś naruszenie 183

    Bogaci są tylko dla tego,że są biedni.Jak nie będzie biednych to również bogatych nie będzie.

    Odpowiedz
  • qaduq(2017-11-29 12:07) Zgłoś naruszenie 100

    Pismo z dnia 1 marca 2017 r. wygenerowane przez ZUS, w tym: "Wysokość zwaloryzowanej emerytury...przez pomnożenie kwoty... przez wskaźnik waloryzacji 100,44%". Od kwoty dodatku pielęgnacyjnego "składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana z kwoty zasiłku pielęgnacyjnego do wypłaty wynosi miesięcznie 43,76 zł. Drodzy autorzy, Andersen z "Nowymi szatami cesarza" to przy was realista. Dziecko przynajmniej zdemaskowało oszustów. Ktoś, prawdopodobnie przez omyłkę ujawnił dane dotyczące zgoła innej grupy emerytów. Pora napisać, ze emeryci bezskładkowi, w tym sądownictwo, prokuratura, służby mundurowe mają wskaźnik odpowiadający waloryzacji pensji. Podobnie traktowano sluzby mundurowe no i tych z erki. Tudzięż ustawodawców, tak pięknie piszących ustawy, czyli gnioty prawne. Pikanterii tym zapowiedziom dodaje fakt, że z zapomogi pielęgnacyjnej ściąga się skladkę na ZUS, jako zdrowotną.

    Odpowiedz
  • Jacek(2017-11-29 10:53) Zgłoś naruszenie 1011

    zawsze miałem gazetę prawną za poważny dziennik a tu takie dyrdymały wypisują Po pierwsze nie jednoroczny wpływ ale coroczny. Po drugie zaś..nie jest żadną tajemnicą, że emerytury będą obniżane lub nie będzie ich wcale więc wyliczenia Pana Ekonomisty są jednym słowem...do bani A że powinno się płacić składki od całości wynagrodzeń to nie żadne novum i tak powinno być, dlaczego ja zarabiając 8k miesięcznie mam płacić od całości a mój prezes nie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piotr(2017-11-29 11:06) Zgłoś naruszenie 103

    Na pierwszy rzut oka - No w końcu - przecież "ONI" mają dużo a my mało! ... Ale czy to nie skończy się tak że "bogaci" wyniosą swoje pieniądze za granicę ? i PIS ich będzie mogło pocałować w pis...

    Odpowiedz
  • jurko48(2017-11-29 11:06) Zgłoś naruszenie 91

    a co z emerytami, którzy płacili mają średnią wyliczoną do emerytury na poziomie 350 % a ograniczoną ustawowo do 250% czy będzie zlikwidowany ten parametr jeżeli nie to polecą procesy o nierówne traktowanie O tym panowie i panie /mała litera/ nie myślą a takich może być troszeczkę!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dorota(2017-11-29 13:38) Zgłoś naruszenie 91

    Zniesienie limitu jest krótkowzroczne.W efekcie Zus więcej wyda niż zyska.Po to wprowadzono limit żeby nie było kominów emerytalnych.Jeśli w przyszłości miałoby dojść do wypłaty gigantycznych emerytur to znowu będzie oburzenie i wtedy obniżenie tym ludziom emerytury będzie niesprawiedliwe.Juz dziś można to przewidzieć ,ze będzie ucieczka od etatu.Wszyscy wyjdziemy jak "Zabłocki na mydle".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • thadde(2017-11-29 12:59) Zgłoś naruszenie 74

    Kolejna ustawą zlikwiduje się kominy emerytalne i problem zostanie rozwiązany.

    Odpowiedz
  • GP mija się z Prawdą--Inspektor Pracy(2017-11-29 18:52) Zgłoś naruszenie 66

    ........Cały problem z POdnoszeniem wieku emerytalnego wziął się z tego że cwaniaki na STOLCACH głownie Ci popierający PO nie płaciły całych składek ZUS od swoich niebotycznych dochodów a potem zdając sobie sprawę, że na emeryturze dostaną z ZUS u grosze chcieli być do swoich stołków przyklejeni dożywotnio. No ale przegrali i trzeba beknąć PiS ma całkowitą racje znosząc górny limit składek ZUS u. To Oni stworzyli nam system kapitałowy i co sobie teraz uzbierają będzie wg twórców czyli PO -właśnie rzekomo zwracane IM -więc w czym problem ,płacą to uzbierają ,nie płacili ,nie uzbierają ,o ile zdążą już uzbierać..hahahaa

    Odpowiedz
  • Wszystko jest możliwe (2017-11-29 16:42) Zgłoś naruszenie 40

    Wiadomym jest ,że z braku kasy w molochu jakim jest ZUS - każdy rząd będzie kombinował aby emeryt zwykły "szary " emeryt dostawał co raz to mniej . Istnieje obawa ,że może jedynie obawiać się "poprawek " co do zmniejszeń dla: duch-i-owieństwa , rządzących ,bez-miaru sprawiedliwości oraz wszelkich służb mundurowych

    Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2017-11-30 01:23) Zgłoś naruszenie 42

    Jakies dziwne...wyliczenia. Co ma niby kosztowac 100 miliardow? Beda placic wiecej a dostana... (?) a to sie jeszcze zobaczy za kilkanascie/kilkadziesiat lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ekonomista(2017-11-30 06:34) Zgłoś naruszenie 31

    same nalezy mi sie sie tu wypowiadaja, wezcie sie do roboty zamiast pisac glupoty w komentarzach to moze w zyciu do czegos dojdziecie a nie rozporzadzajcie sie pieniedzmi innych ciezko zaroionymi i w pelni opodatkowanymi

    Odpowiedz
  • ewa(2017-11-29 12:07) Zgłoś naruszenie 318

    No nareszcie ! Bogaci mją placic ! a nie jeszce otrzymywac pieniadze !! Bravo PIS !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • expert emeryt(2017-11-29 14:33) Zgłoś naruszenie 24

    Wplywy od Strezyńskiej do ZUS będą po 250000zł rocznie i za 4 lata emerytura 4000zł od 60 r.ż. do śmierci

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zawieszona(2017-11-30 07:32) Zgłoś naruszenie 20

    A kiedy PIS przestanie dyskryminować emerytki ur. w 1953 r ??? Odprowadzały uczciwie wysokie składki, a w 2013 z zaskoczenia zawieszono IM powszechne emerytury. Kobiety53 nie należały ani do ZOMO ani ORMO ani SB ani OFE były wyłącznie w ZUS i tam uczciwie przez kilkadziesiąt lat odprowadzały składki, a w 2012 r nie mogły się wyzbyć, wycofać, czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze 2008 r emerytury. Nie był to przywilej takie było prawo również dla wcześniej urodzonych. Wszyscy prawnicy od lewa do prawa oraz posłowie i Pan Prezydent twierdzą, że w Polsce ustawa nie może działać wstecz, dlatego mam pytanie Kiedy PIS naprawi art. 25 ust.1 b ustawy emerytalnej który został wprowadzony bez okresu przejściowego dla najsłabszych (mundurowi dostali 12 lat) i który działa wstecz do 2008 r i dyskryminuje kobiety53 ze względu na płeć i rok urodzenia???

    Odpowiedz