statystyki

"Opieka 75 +": 57 mln zł na usługi opiekuńcze dla seniorów

autor: Michalina Topolewska29.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 29.11.2017, 09:01
Z danych resortu rodziny wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z takich usług. O ile w 2015 r. było ich 88 tys., to rok później już 94,2 tys.

Z danych resortu rodziny wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z takich usług. O ile w 2015 r. było ich 88 tys., to rok później już 94,2 tys.źródło: ShutterStock

 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ogłosiło wczoraj konkurs w ramach programu „Senior+” i zapowiedziało zupełnie nowy program „Opieka 75+”. W jego ramach gminy do 20 tys. mieszkańców będą mogły starać się o pieniądze na pokrycie kosztów usług opiekuńczych.

Ich zapewnienie jest jednym z zadań samorządów przewidzianym w ustawie o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.). Co do zasady usługi opiekuńcze należą się osobom samotnym, które z racji wieku, choroby lub z innych przyczyn wymagają pomocy, a także tym, które wprawdzie mają rodzinę, ale bliscy nie mogą się nimi zajmować. Wsparcie, obejmujące pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb oraz opiekę higieniczną, świadczą opiekunowie zatrudniani przez samorząd lub działający na jego zlecenie.

Z danych resortu rodziny wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z takich usług. O ile w 2015 r. było ich 88 tys., to rok później już 94,2 tys. Jednocześnie ze względu na to, że koszty pokrywają gminy z własnych środków, nie wszędzie pomoc jest zapewniana na właściwym poziomie. Co gorsza, 17 proc. samorządów nie świadczy jej w ogóle. Stąd potrzeba nowego programu „Opieka 75+”.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane