statystyki

"Opieka 75 +": 57 mln zł na usługi opiekuńcze dla seniorów

autor: Michalina Topolewska29.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 29.11.2017, 09:01
Z danych resortu rodziny wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z takich usług. O ile w 2015 r. było ich 88 tys., to rok później już 94,2 tys.

Z danych resortu rodziny wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z takich usług. O ile w 2015 r. było ich 88 tys., to rok później już 94,2 tys.źródło: ShutterStock

 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ogłosiło wczoraj konkurs w ramach programu „Senior+” i zapowiedziało zupełnie nowy program „Opieka 75+”. W jego ramach gminy do 20 tys. mieszkańców będą mogły starać się o pieniądze na pokrycie kosztów usług opiekuńczych.

Ich zapewnienie jest jednym z zadań samorządów przewidzianym w ustawie o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.). Co do zasady usługi opiekuńcze należą się osobom samotnym, które z racji wieku, choroby lub z innych przyczyn wymagają pomocy, a także tym, które wprawdzie mają rodzinę, ale bliscy nie mogą się nimi zajmować. Wsparcie, obejmujące pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb oraz opiekę higieniczną, świadczą opiekunowie zatrudniani przez samorząd lub działający na jego zlecenie.

Z danych resortu rodziny wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z takich usług. O ile w 2015 r. było ich 88 tys., to rok później już 94,2 tys. Jednocześnie ze względu na to, że koszty pokrywają gminy z własnych środków, nie wszędzie pomoc jest zapewniana na właściwym poziomie. Co gorsza, 17 proc. samorządów nie świadczy jej w ogóle. Stąd potrzeba nowego programu „Opieka 75+”.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane