Limit składek na ZUS zniesiony. Sejm uchwalił ustawę

24.11.2017, 10:25; Aktualizacja: 24.11.2017, 11:26
Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.źródło: ShutterStock

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za ustawą głosowało 226 posłów, 209 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (46)

  • prezes(2017-11-24 10:59) Zgłoś naruszenie 8110

    No i teraz politycy i prezesi spółek skarbu państwa w bardzo krótkim czasie otrzymają bardzo wysokie emerytury z naszych pieniędzy. Nareszcie dobra zmiana?????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik(2017-11-24 11:01) Zgłoś naruszenie 496

    Kolejny etap wypychania ludzi z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Umowa o pracę stanie się wraz z powyższą podwyżką podatku (składki) skrajnie nieatrakcyjna dla osób dobrze zarabiających. Wielu ludzi przejdzie na podatek liniowy 19%. Zysk ogólnobudżetowy będzie żaden, prawdopodobna jest nawet strata (choć ZUS będzie pozornie na plusie). A za kilka lat czeka nas "wyplątywanie się" z obowiązku wypłaty wyższych emerytur w zamian za wyższe składki. Wtedy powie się tym, których teraz opodatkowano, że jest "solidaryzm społeczny" i emerytura każdego będzie równa. Bo żołądki są rzekomo równe.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • prawnik (2017-11-24 11:02) Zgłoś naruszenie 279

    Kolejny etap wypychania ludzi z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Umowa o pracę stanie się wraz z powyższą podwyżką podatku (składki) skrajnie nieatrakcyjna dla osób dobrze zarabiających. Wielu ludzi przejdzie na podatek liniowy 19%. Zysk ogólnobudżetowy będzie żaden, prawdopodobna jest nawet strata (choć ZUS będzie pozornie na plusie). A za kilka lat czeka nas "wyplątywanie się" z obowiązku wypłaty wyższych emerytur w zamian za wyższe składki. Wtedy powie się tym, których teraz opodatkowano, że jest "solidaryzm społeczny" i emerytura każdego będzie równa. Bo żołądki są rzekomo równe...

    Odpowiedz
  • kutach(2017-11-24 11:07) Zgłoś naruszenie 728

    dali mi pincet a zajepali 2 koła

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edek leszczyk(2017-11-24 11:10) Zgłoś naruszenie 337

    bardzo dobra dali mi 500+ a w rezulatacie zrobi się 2000-

    Odpowiedz
  • Papcio(2017-11-24 11:18) Zgłoś naruszenie 7119

    Nie dadzą człowiekowi spokoju. I zamiast spokojnie pracować, płacić podatki, teraz zmusili mnie do kombinowania. I w efekcie zapłacę mniej niż teraz. Jak ja tego pisu nienawidzę...

    Odpowiedz
  • kamil(2017-11-24 11:57) Zgłoś naruszenie 1766

    Bardzo dobrze, to jest podatek, a podatki muszą wszyscy płacić.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Realista(2017-11-24 12:19) Zgłoś naruszenie 527

    w sumie ciekawa sytuacja, mam kilku znajomych, którzy ostatnio filozofowali jaki to ten PiS ok, a jaka PO była zła. Pewnie za dużo TVPiS się naoglądali, a wszyscy przekraczają próg. Nie ukrywam, że czekam niecierpliwie na kolejne spotkanie:-)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ekonimista(2017-11-24 12:34) Zgłoś naruszenie 337

    To jest wstęp do zwiększenia obciążeń jednoosobowych DG. Poczekajcie, zobaczycie jak realnie wam zabiorą z kieszeni za to że jesteście zaradni i coś wam się chce. W imię solidarności społecznej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wiktor(2017-11-24 12:36) Zgłoś naruszenie 5411

    Czyli jak zwykle - tym co się nie chce, dajmy więcej za nic (rolnicy, górnicy, przywilejarze, klienci mopsu). Tym co się chce i są zaradni (za ładne oczy zapewne tyle nie zarabiają) zabierzmy. Czas wyjeżdżać z tego kraju.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ....(2017-11-24 12:43) Zgłoś naruszenie 566

    A może ktoś się zajmie PRAWNIKAMI (sędziami, prokuratorami itd.), którzy będąc na garnuszku państwa nie płacą ZUS-u a ich emerytura to 80% ostatniej pensji czyli minimum 8000zł. Dlaczego nikt tego śmierdzącego jaja nie ruszy. I co pośle Piotrowicz i inni o tym powiecie

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • thadde(2017-11-24 13:06) Zgłoś naruszenie 149

    Panstwo ma chronic wszystkich obywateli a nie tylko tych , ktorzy z racji wykonywanego zawodu umieją sobie coś wylobbować. Poza tym nie wszyscy mogą by sędziami czy prokuratorami. Może lekarze są tez potrzebni panie procenty"

    Odpowiedz
  • Mietek(2017-11-24 13:39) Zgłoś naruszenie 365

    Problem jest większy niż sie wydaje, nie tylko wyczyszcza kieszenie podatnikom, ktorzy albo wyjada z agranice albo przejda na samozatrudnienie, ale tez doloza pracodawcom bo kazdy beddzie musial wiecej odprowadzic do ZUS. Tym samym Polska bedzie mnie konkurencyjna przy przenoszeniu wszelkich uslug z krajow europejskich czy ze swiata do Nas. Zyskaja Czechy, Wegry czy Rumunia. Ale czego tu sie spodziewac po parti rzadzacej ktora pamieta dobrze epoke komunizmu, ktory to komunizm wdraza teraz w nowym wydaniu.

    Odpowiedz
  • PIS-Bolszewicy mają Wasze wpisy ... (2017-11-24 14:16) Zgłoś naruszenie 1913

    ... głęboko w d.o.o.p.i.e. ... i dopóty tak trwać będzie, ... dopóki "ULICA" nie wywiezie ich taczkami na ŚMIETNIK Historii.. Potrafią tylko dzielić Polaków w myśl ich zasad ... DZIEL i RZĄDŹ oraz " TERAZ Qu...a MY" . Ciekawe kiedy Polacy wyciągną wreszcie swoje RĘCE i GŁOWY z NOCNIKA PIS ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • QQQ(2017-11-24 14:26) Zgłoś naruszenie 326

    Bardzo zła zmiana. Teraz jeszcze czekać aż dobiorą się do samozatrudnionych i właściwie exodus z Polski murowany. Tu się nie opłaca żyć i pracować bo ciągle jesteś okradany.

    Odpowiedz
  • ona(2017-11-24 14:59) Zgłoś naruszenie 4410

    No i teraz mój mąż specjalista z branży IT, który lata swego życia poświecił nauce żeby w życiu być kimś, który cały czas się dokształca i wspina po szczeblach kariery, teraz za tą swoją krwawicę będzie zmuszony uciec w samozatrudnienie (1200 zł ZUS z działalności a kilkanaście na umowie o pracę co miesiąc robi wielką różnice) ZUS już teraz jest bankrutem, za 30 lat nie będzie ZUSu, nie będzie godnej emerytury. Jeszcze niech nasz wspaniały rząd wprowadzi brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem, to wyjeżdżamy z tego kraju.Nie będziemy finansować nierobów i bandy społecznych ignorantów! Dokąd zmierzasz Polsko?!

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-11-24 18:02) Zgłoś naruszenie 136

    Lepiej dać 20% na przyszłą własną emeryturę niż 32% PIT na nie wiadomo kogo i co.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • premier(2017-11-25 01:12) Zgłoś naruszenie 213

    Pochodzę z biednej rodziny. Własną pracą dorobiłem się dobrej pensji. Zajęło mi to 17 lat, a teraz część z niej mi zabiorą aby ratować budżet. Nikogo nie okradłem, nikogo nie oszukałem, a PiS mi zabiera. Gdzie tu sprawiedliwość. Cieszyłbym się gdybym dzięki temu faktycznie otrzymał większą emeryturę ale patrząc na kondycję ZUS mam wątpliwości czy otrzymam jakąkolwiek. W środę jadę do Holandii. Może trzeba tam zostać?

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-25 01:12) Zgłoś naruszenie 1221

    Wszyscy nie macie racji . PiS zrobił prawidłowo .Obecnie mamy system kapitałowy i trzeba przez wiele lat płacić do ZUS aby zarobić na wiek dozycia. Cały problem z POdnoszeniem wieku emerytalnego wziął się z tego że cwaniaki na STOLCACH w PO nie płaciły całych składek ZUS od swoich niebotycznych dochodów a potem wiedząc że na emeryturze dostaną grosze chcieli być do swoich stołków przyklejeni dożywotnio. No ale przegrali i trzeba beknąć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz