Limit składek na ZUS zniesiony. Sejm uchwalił ustawę

24.11.2017, 10:25; Aktualizacja: 24.11.2017, 11:26
Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.źródło: ShutterStock

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za ustawą głosowało 226 posłów, 209 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (46)

  • myczek(2017-11-27 12:41) Zgłoś naruszenie 10

    W Niemczech zarabiam 5.700 euro brutto, na rękę dostaję 2.450 euro ,reszta to podatki, a emerytura w okolicach 600 euro " słownie sześćset euro" dlatego większość jest w domach starców bo tam państwo dopłaca i poziom życia jest dobry.

    Odpowiedz
  • niraM(2017-11-26 17:59) Zgłoś naruszenie 11

    Jak mówili, że wystarczy nie kraść to tylko żartowali...

    Odpowiedz
  • Dorota(2017-11-26 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli przyrost składek będzie większy to wzrosną wskaźniki waloryzacji rocznej i kwartalnej kapitału początkowego i składek.Emeryci odchodzący w najbliższych latach mogą zyskać.Ale Ministerstwo Finansów już przygląda się tym waloryzacjom zwłaszcza kwartalnym(kwartalna waloryzacja jest przeprowadzana wbrew zasadom matematycznym tzn.suma waloryzacji kwartalnych przewyższa wskaźnik roczny za ten sam okres.Przez taką waloryzację emeryci czerwcowi są"pokrzywdzeni" albo inaczej :pozostali zyskują)Można się spodziewać,że znowu coś wymyślą w rządzie

    Odpowiedz
  • Darek(2017-11-25 14:53) Zgłoś naruszenie 112

    Zrobię wszystko by tego unikając. To są moje pieniądze i oddam ich. Przejdę na B2B z liniowym 19 %. Działalność jak nie w Polsce to Czechy lub Słowacja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jak doprowadziliście polaków do biedy i wiek emery(2017-11-25 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    tów w górę aby żyło wam się lepiej kosztem innych.To teraz płacić i zwracać państwu tyle ile wzieliście i nie narzekać.

    Odpowiedz
  • Piotr(2017-11-25 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    To sie zawistne nieudaczniki uciesza, maja swoja solidarnosc spoleczna. Problem w tym że np. specjaliści, tacy jak ja, wyjeżdżaj i wpłacają 0 do budżetu. Ja wyjechałem rok temu do Dubaju, płaciłem podatkow pewnie za 5 wyborców pisu.

    Odpowiedz
  • AN(2017-11-25 08:23) Zgłoś naruszenie 13

    Czyli jeszcze jedna forma zadłużania się, tym razem - poprzez ZUS. Na dziś zmiana ratuje finanse, za parę lat - zwiększy wydatki na bardzo wysokie emerytury. Wszystko na rachunek naszych dzieci, ale co tam - po nas choćby potop...

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-25 01:12) Zgłoś naruszenie 1221

    Wszyscy nie macie racji . PiS zrobił prawidłowo .Obecnie mamy system kapitałowy i trzeba przez wiele lat płacić do ZUS aby zarobić na wiek dozycia. Cały problem z POdnoszeniem wieku emerytalnego wziął się z tego że cwaniaki na STOLCACH w PO nie płaciły całych składek ZUS od swoich niebotycznych dochodów a potem wiedząc że na emeryturze dostaną grosze chcieli być do swoich stołków przyklejeni dożywotnio. No ale przegrali i trzeba beknąć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • premier(2017-11-25 01:12) Zgłoś naruszenie 213

    Pochodzę z biednej rodziny. Własną pracą dorobiłem się dobrej pensji. Zajęło mi to 17 lat, a teraz część z niej mi zabiorą aby ratować budżet. Nikogo nie okradłem, nikogo nie oszukałem, a PiS mi zabiera. Gdzie tu sprawiedliwość. Cieszyłbym się gdybym dzięki temu faktycznie otrzymał większą emeryturę ale patrząc na kondycję ZUS mam wątpliwości czy otrzymam jakąkolwiek. W środę jadę do Holandii. Może trzeba tam zostać?

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-11-24 18:02) Zgłoś naruszenie 136

    Lepiej dać 20% na przyszłą własną emeryturę niż 32% PIT na nie wiadomo kogo i co.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ona(2017-11-24 14:59) Zgłoś naruszenie 4410

    No i teraz mój mąż specjalista z branży IT, który lata swego życia poświecił nauce żeby w życiu być kimś, który cały czas się dokształca i wspina po szczeblach kariery, teraz za tą swoją krwawicę będzie zmuszony uciec w samozatrudnienie (1200 zł ZUS z działalności a kilkanaście na umowie o pracę co miesiąc robi wielką różnice) ZUS już teraz jest bankrutem, za 30 lat nie będzie ZUSu, nie będzie godnej emerytury. Jeszcze niech nasz wspaniały rząd wprowadzi brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem, to wyjeżdżamy z tego kraju.Nie będziemy finansować nierobów i bandy społecznych ignorantów! Dokąd zmierzasz Polsko?!

    Odpowiedz
  • QQQ(2017-11-24 14:26) Zgłoś naruszenie 326

    Bardzo zła zmiana. Teraz jeszcze czekać aż dobiorą się do samozatrudnionych i właściwie exodus z Polski murowany. Tu się nie opłaca żyć i pracować bo ciągle jesteś okradany.

    Odpowiedz
  • PIS-Bolszewicy mają Wasze wpisy ... (2017-11-24 14:16) Zgłoś naruszenie 1913

    ... głęboko w d.o.o.p.i.e. ... i dopóty tak trwać będzie, ... dopóki "ULICA" nie wywiezie ich taczkami na ŚMIETNIK Historii.. Potrafią tylko dzielić Polaków w myśl ich zasad ... DZIEL i RZĄDŹ oraz " TERAZ Qu...a MY" . Ciekawe kiedy Polacy wyciągną wreszcie swoje RĘCE i GŁOWY z NOCNIKA PIS ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mietek(2017-11-24 13:39) Zgłoś naruszenie 365

    Problem jest większy niż sie wydaje, nie tylko wyczyszcza kieszenie podatnikom, ktorzy albo wyjada z agranice albo przejda na samozatrudnienie, ale tez doloza pracodawcom bo kazdy beddzie musial wiecej odprowadzic do ZUS. Tym samym Polska bedzie mnie konkurencyjna przy przenoszeniu wszelkich uslug z krajow europejskich czy ze swiata do Nas. Zyskaja Czechy, Wegry czy Rumunia. Ale czego tu sie spodziewac po parti rzadzacej ktora pamieta dobrze epoke komunizmu, ktory to komunizm wdraza teraz w nowym wydaniu.

    Odpowiedz
  • thadde(2017-11-24 13:06) Zgłoś naruszenie 149

    Panstwo ma chronic wszystkich obywateli a nie tylko tych , ktorzy z racji wykonywanego zawodu umieją sobie coś wylobbować. Poza tym nie wszyscy mogą by sędziami czy prokuratorami. Może lekarze są tez potrzebni panie procenty"

    Odpowiedz
  • ....(2017-11-24 12:43) Zgłoś naruszenie 566

    A może ktoś się zajmie PRAWNIKAMI (sędziami, prokuratorami itd.), którzy będąc na garnuszku państwa nie płacą ZUS-u a ich emerytura to 80% ostatniej pensji czyli minimum 8000zł. Dlaczego nikt tego śmierdzącego jaja nie ruszy. I co pośle Piotrowicz i inni o tym powiecie

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wiktor(2017-11-24 12:36) Zgłoś naruszenie 5411

    Czyli jak zwykle - tym co się nie chce, dajmy więcej za nic (rolnicy, górnicy, przywilejarze, klienci mopsu). Tym co się chce i są zaradni (za ładne oczy zapewne tyle nie zarabiają) zabierzmy. Czas wyjeżdżać z tego kraju.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ekonimista(2017-11-24 12:34) Zgłoś naruszenie 337

    To jest wstęp do zwiększenia obciążeń jednoosobowych DG. Poczekajcie, zobaczycie jak realnie wam zabiorą z kieszeni za to że jesteście zaradni i coś wam się chce. W imię solidarności społecznej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Realista(2017-11-24 12:19) Zgłoś naruszenie 527

    w sumie ciekawa sytuacja, mam kilku znajomych, którzy ostatnio filozofowali jaki to ten PiS ok, a jaka PO była zła. Pewnie za dużo TVPiS się naoglądali, a wszyscy przekraczają próg. Nie ukrywam, że czekam niecierpliwie na kolejne spotkanie:-)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kamil(2017-11-24 11:57) Zgłoś naruszenie 1766

    Bardzo dobrze, to jest podatek, a podatki muszą wszyscy płacić.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz