statystyki

Zakład pielęgnacyjny musi płacić na PFRON

autor: Michalina Topolewska23.11.2017, 20:00
PFRON dodał, że pracodawca nie może też być traktowany jako jednostka prowadząca działalność na rzecz niepełnosprawnych.

PFRON dodał, że pracodawca nie może też być traktowany jako jednostka prowadząca działalność na rzecz niepełnosprawnych.źródło: ShutterStock

Jeśli podmiot nie posiada dokumentów potwierdzających dysfunkcje zdrowotne przebywających w placówce pacjentów, to nie spełnia wymogów do zwolnienia z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Tak wynika z interpretacji wydanej przez fundusz dla jednego z pracodawców. Był nim podmiot prowadzący zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy (ZPO), który zapytał o możliwość skorzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 21 ust. 2e ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Zgodnie z nim z wpłat na PFRON są zwolnione: domy pomocy społecznej, hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) oraz publiczne i niepubliczne jednostki, których wyłącznym przedmiotem działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.

Zdaniem pracodawcy prowadzony przez niego ZPO spełnia kryteria do zwolnienia, bo stan zdrowia jego pacjentów jest podobny do tych przebywających w ZOL, porównywalne są również zadania realizowane przez obydwa rodzaje placówek. Ponadto w jego ocenie ZPO można uznać za jednostkę działającą na rzecz osób niepełnosprawnych, ze względu na to, że przebywające w niej osoby, według określającej poziom niesamodzielności skali Barthel, mają mniej niż 40 punktów, co oznacza, że są osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane