statystyki

Będzie 500+ dla Ukrainki, gdy jej mąż pracuje w swoim kraju

autor: Michalina Topolewska22.11.2017, 07:29; Aktualizacja: 22.11.2017, 08:26
500+ pieniądze

Nie sposób jest kategorycznie stwierdzić, że ustawa wymaga, aby cudzoziemiec przebywał w Polsce ze wszystkimi członkami rodziny.źródło: ShutterStock

Przepisy nie uzależniają przyznania świadczenia wychowawczego od tego, czy wszyscy członkowie rodziny wnioskodawcy będącego cudzoziemcem zamieszkują wspólnie na terytorium Polski.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który orzekł w sprawie skargi dotyczącej odmowy przyznania 500 zł na dziecko. O świadczenie ubiegała się Ukrainka mająca Kartę Polaka, która stara się o uzyskanie polskiego obywatelstwa. Jej dzieci chodzą w kraju do szkoły i przedszkola, natomiast jej mąż pracuje na Ukrainie. Właśnie z uwagi na to, że ojciec małoletnich nie mieszka wspólnie z rodziną, gmina wydała decyzję odmawiającą świadczenia wychowawczego. Powołała się przy tym na art. 1 ust. 1 pkt 2d ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851). Zgodnie z nim obcokrajowcy mają prawo do 500 zł na dziecko pod warunkiem, że posiadają kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” oraz jeśli zamieszkują z członkami rodziny na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Matka nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Wskazała, że nie sposób jest kategorycznie stwierdzić, że ustawa wymaga, aby cudzoziemiec przebywał w Polsce ze wszystkimi członkami rodziny. Ponadto jej zdaniem doszło do naruszenia konstytucji poprzez nierówne traktowanie rodzin polskich i obcokrajowców, które w analogicznej sytuacji, a więc gdy jeden z rodziców pracuje za granicą, ma prawo do świadczenia wychowawczego. Jednak SKO utrzymało w mocy decyzję gminy. Organ podkreślił, że samorząd dokonał prawidłowej interpretacji art. 1 ust. 1 pkt 2d ustawy, bo skoro mąż skarżącej przebywa i pracuje na Ukrainie, to nie jest spełniony wymóg wspólnego zamieszkiwania z rodziną w Polsce. SKO wskazał też na zawartą w art. 2 pkt 16 definicję rodziny, która oznacza odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na ich utrzymaniu dzieci do ukończenia 25. roku życia oraz starsze, o ile mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • asd(2017-11-22 14:34) Zgłoś naruszenie 202

  To są jaja jak berety ja prowadzę firmę w Polsce z moich podatków jest to całe 500 + ja mam 1 dziecko i nie dostanę tej kasy a Ukrainka śmie żądać do czego to prowadzi

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ivonn(2017-11-22 15:39) Zgłoś naruszenie 112

  Oni jeszcze kiedyś nas zgubią ci Ukraińcy.

  Odpowiedz
 • to już przesada(2017-11-23 07:26) Zgłoś naruszenie 50

  To jakaś farsa. Na obcokrajowców kasa jest, a na jedynaków kasy państwo polskie nie ma. Co więcej, rodzice jedynaków muszą się składać nie tylko na kasę dla rodziców dwójki i więcej dzieci, ale jeszcze na dzieci obcokrajowców. GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ?! Czy choćby zdrowy rozsądek.

  Odpowiedz
 • Gość(2018-07-31 10:49) Zgłoś naruszenie 21

  Ukrainką i karta Polaka? Nikogo nie zastanawia fakt dlaczego Ukrainka ma Kartę Polaka? To tak jakby np. Polak miałby mieć Kartę Niemca, a nie miał nic z Niemcami wspólnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane