statystyki

Będzie 500+ dla Ukrainki, gdy jej mąż pracuje w swoim kraju

autor: Michalina Topolewska22.11.2017, 07:29; Aktualizacja: 22.11.2017, 08:26
500+ pieniądze

Nie sposób jest kategorycznie stwierdzić, że ustawa wymaga, aby cudzoziemiec przebywał w Polsce ze wszystkimi członkami rodziny.źródło: ShutterStock

Przepisy nie uzależniają przyznania świadczenia wychowawczego od tego, czy wszyscy członkowie rodziny wnioskodawcy będącego cudzoziemcem zamieszkują wspólnie na terytorium Polski.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który orzekł w sprawie skargi dotyczącej odmowy przyznania 500 zł na dziecko. O świadczenie ubiegała się Ukrainka mająca Kartę Polaka, która stara się o uzyskanie polskiego obywatelstwa. Jej dzieci chodzą w kraju do szkoły i przedszkola, natomiast jej mąż pracuje na Ukrainie. Właśnie z uwagi na to, że ojciec małoletnich nie mieszka wspólnie z rodziną, gmina wydała decyzję odmawiającą świadczenia wychowawczego. Powołała się przy tym na art. 1 ust. 1 pkt 2d ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851). Zgodnie z nim obcokrajowcy mają prawo do 500 zł na dziecko pod warunkiem, że posiadają kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” oraz jeśli zamieszkują z członkami rodziny na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Matka nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). Wskazała, że nie sposób jest kategorycznie stwierdzić, że ustawa wymaga, aby cudzoziemiec przebywał w Polsce ze wszystkimi członkami rodziny. Ponadto jej zdaniem doszło do naruszenia konstytucji poprzez nierówne traktowanie rodzin polskich i obcokrajowców, które w analogicznej sytuacji, a więc gdy jeden z rodziców pracuje za granicą, ma prawo do świadczenia wychowawczego. Jednak SKO utrzymało w mocy decyzję gminy. Organ podkreślił, że samorząd dokonał prawidłowej interpretacji art. 1 ust. 1 pkt 2d ustawy, bo skoro mąż skarżącej przebywa i pracuje na Ukrainie, to nie jest spełniony wymóg wspólnego zamieszkiwania z rodziną w Polsce. SKO wskazał też na zawartą w art. 2 pkt 16 definicję rodziny, która oznacza odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na ich utrzymaniu dzieci do ukończenia 25. roku życia oraz starsze, o ile mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • asd(2017-11-22 14:34) Zgłoś naruszenie 202

  To są jaja jak berety ja prowadzę firmę w Polsce z moich podatków jest to całe 500 + ja mam 1 dziecko i nie dostanę tej kasy a Ukrainka śmie żądać do czego to prowadzi

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ivonn(2017-11-22 15:39) Zgłoś naruszenie 112

  Oni jeszcze kiedyś nas zgubią ci Ukraińcy.

  Odpowiedz
 • to już przesada(2017-11-23 07:26) Zgłoś naruszenie 50

  To jakaś farsa. Na obcokrajowców kasa jest, a na jedynaków kasy państwo polskie nie ma. Co więcej, rodzice jedynaków muszą się składać nie tylko na kasę dla rodziców dwójki i więcej dzieci, ale jeszcze na dzieci obcokrajowców. GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ?! Czy choćby zdrowy rozsądek.

  Odpowiedz
 • Gość(2018-07-31 10:49) Zgłoś naruszenie 21

  Ukrainką i karta Polaka? Nikogo nie zastanawia fakt dlaczego Ukrainka ma Kartę Polaka? To tak jakby np. Polak miałby mieć Kartę Niemca, a nie miał nic z Niemcami wspólnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane