statystyki

Jak dokonać potrąceń z kilku tytułów u osoby zwolnionej z przyczyn ekonomicznych

autor: Izabela Nowacka16.11.2017, 09:16; Aktualizacja: 16.11.2017, 10:39
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Zarówno odprawa ekonomiczna, jak i ekwiwalent urlopowy podlegają ochronie przed potrąceniami tak jak wynagrodzenieźródło: ShutterStock

Z pracownikiem zatrudnionym na 3/4 etatu umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu 30 listopada 2017 r. W tym dniu zostanie mu wypłacona odprawa pieniężna na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i prawdopodobnie nagroda uznaniowa.

Oprócz wynagrodzenia otrzymuje świadczenie nieodpłatne w postaci opieki medycznej. Wartość pakietu nie podlega oskładkowaniu, pobierany jest tylko podatek. Pracownik ten ma kilka potrąceń: dwa komornicze, tj. alimentacyjne na sumę 1500 zł miesięcznie i niealimentacyjne (ok. 5000 zł), oraz dobrowolne – spłaca pożyczkę z ZFŚS w ratach wynoszących po 250 zł miesięcznie. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia w listopadzie? Czy zastosować więcej niż jedną kwotę wolną w tym miesiącu?

ODPOWIEDŹ

Zarówno odprawa ekonomiczna, jak i ekwiwalent urlopowy podlegają ochronie przed potrąceniami tak jak wynagrodzenie. Z kolei nagroda uznaniowa powinna być w całości przeznaczona na spłatę długu alimentacyjnego. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w ogóle nie podlega egzekucji, co oznacza, że nie można nic ująć z tej należności.

Odprawa i ekwiwalent pod ochroną

Rozwiązanie stosunku pracy oznacza dla pracodawcy konieczność ustalenia, jakie pracownikowi przysługują dodatkowe należności przewidziane w powszechnych przepisach prawa pracy i wewnętrznych (np. regulaminie wynagradzania).


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane