statystyki

Jak dokonać potrąceń z kilku tytułów u osoby zwolnionej z przyczyn ekonomicznych

autor: Izabela Nowacka16.11.2017, 09:16; Aktualizacja: 16.11.2017, 10:39
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Zarówno odprawa ekonomiczna, jak i ekwiwalent urlopowy podlegają ochronie przed potrąceniami tak jak wynagrodzenieźródło: ShutterStock

Z pracownikiem zatrudnionym na 3/4 etatu umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu 30 listopada 2017 r. W tym dniu zostanie mu wypłacona odprawa pieniężna na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i prawdopodobnie nagroda uznaniowa.

Oprócz wynagrodzenia otrzymuje świadczenie nieodpłatne w postaci opieki medycznej. Wartość pakietu nie podlega oskładkowaniu, pobierany jest tylko podatek. Pracownik ten ma kilka potrąceń: dwa komornicze, tj. alimentacyjne na sumę 1500 zł miesięcznie i niealimentacyjne (ok. 5000 zł), oraz dobrowolne – spłaca pożyczkę z ZFŚS w ratach wynoszących po 250 zł miesięcznie. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia w listopadzie? Czy zastosować więcej niż jedną kwotę wolną w tym miesiącu?

ODPOWIEDŹ

Zarówno odprawa ekonomiczna, jak i ekwiwalent urlopowy podlegają ochronie przed potrąceniami tak jak wynagrodzenie. Z kolei nagroda uznaniowa powinna być w całości przeznaczona na spłatę długu alimentacyjnego. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w ogóle nie podlega egzekucji, co oznacza, że nie można nic ująć z tej należności.

Odprawa i ekwiwalent pod ochroną

Rozwiązanie stosunku pracy oznacza dla pracodawcy konieczność ustalenia, jakie pracownikowi przysługują dodatkowe należności przewidziane w powszechnych przepisach prawa pracy i wewnętrznych (np. regulaminie wynagradzania).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane