statystyki

Rząd myśli o integracji dwóch ministerstw

autor: Aleksandra Kurowska15.11.2017, 07:49; Aktualizacja: 15.11.2017, 09:08
Brak koordynacji rehabilitacji leczniczej, społecznej i zawodowej prowadzi do nieefektywnego wydawania środków.

Brak koordynacji rehabilitacji leczniczej, społecznej i zawodowej prowadzi do nieefektywnego wydawania środków.źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Zapowiedziane przez premier Beatę Szydło zmiany strukturalne w ministerstwach odłożyły rekonstrukcję rządu i ożywiły dyskusję, czy Ministerstwo Zdrowia powinno działać w oderwaniu od resortu pracy.

Jak nieoficjalnie wiemy, w kierownictwie partii była dyskutowana kwestia Ministerstwa Zdrowia. Chodzi zarówno o zwiększenie efektywności publicznych wydatków, w sytuacji gdy nakłady na zdrowie są zbyt niskie, jak i współpracę z cenioną za skuteczność we wdrażaniu programu 500 plus minister pracy Elżbietę Rafalską. Na razie decyzja polityczna nie zapadła, ale eksperci zwracają uwagę na konieczność integracji.

Pieniądze na opiekę zdrowotną rozproszone są poza NFZ i resortem zdrowia m.in. w podległych resortowi pracy ZUS (m.in. w zakresie rent, zasiłków chorobowych), Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w resortach edukacji, sportu. Państwo wydaje miliardy złotych na zwolnienia lekarskie dla osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ czekają na operację czy wizytę u specjalisty. Dlatego o połączeniu lub szukaniu synergii między funduszem chorobowym a NFZ kilkukrotnie mówił już głośno Andrzej Jacyna, szefujący obecnie funduszowi zdrowia. Wczoraj w czasie konferencji na SGH o zależności między leczeniem a zasiłkami chorobowymi i rentami z tytułu niezdolności do pracy czy rentami z tytułu niezdolności do pracy w rolnictwie mówił dr Marek Woch, Pełnomocnik Prezesa NFZ ds. Kontaktu z Organizacjami Pozarządowymi i Organami Władzy Publicznej.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane