Wszystko, co warto wiedzieć o delegowaniu pracowników.

Jakie konsekwencje dla wspólnego europejskiego rynku przyniosą zmiany zasad wysyłania pracowników za granicę? Na co muszą przygotować się przedsiębiorstwa - nie tylko te delegujące, ale także planujące zwykłe delegacje i wyjazdy wewnątrzkorporacyjne? Jak uniknąć wysokich kar? Jakie zmiany czekają pracowników? Na te pytania odpowiedzą eksperci V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w dniach 20-21 listopada w Krakowie.

Na Kongresie, największej tego typu imprezie w Europie, pojawią się najsłynniejsi badacze i eksperci zajmujący się przepływem pracowników i usług pomiędzy krajami. Wydarzenie zgromadzi przedstawicieli świata prawa, biznesu, nauki i polityki. Podczas trzech debat dyskutować będą o przyszłości swobody świadczenia usług i dalszych losach Unii Europejskiej.

Wśród zaproszonych gości znajdują się komisarz Elżbieta Bieńkowska, wicepremier Mateusz Morawiecki oraz prof. Gertruda Uścińska - Prezes ZUS. Z zagranicy przyjadą m.in. prof. Danny Pieters – światowej sławy naukowiec, legenda w dziedzinie koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego, Gilles Savary - autor słynnej francuskiej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji socjalnej; prof. Pacolet i Frederic De Wispelaere – autorzy przełomowych badań dotyczących pracowników delegowanych i ich wpływu na lokalne rynki pracy, europoseł Georgi Pirinski - były wicepremier i były minister spraw zagranicznych Bułgarii, oraz Damjan Kukovec - wykładowca Uniwersytetu Harvarda, badający zależności pomiędzy centrum i peryferiami wspólnego rynku.

Kongres co roku gromadzi właścicieli firm, przedstawicieli działów HR, prawnych i księgowości, którzy szczególnie chętnie biorą udział w warsztatach praktycznych w drugim dniu. Wielu z nich już teraz dotykają nowe ustawy i rozporządzenia wprowadzane w krajach przyjmujących. W niedalekiej przyszłości wszystkie przedsiębiorstwa działające w międzynarodowym środowisku czeka prawdziwa rewolucja związana z rewizją dyrektywy o delegowaniu pracowników oraz rozporządzeń w zakresie ubezpieczeń społecznych. Warto się do niej dobrze przygotować. Pomoże w tym punkt konsultacyjny w sprawie wydawania dokumentów A1, w którym eksperci ZUS udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące właściwego ustawodawstwa.

Współorganizatorem Kongresu jest Ministerstwo Rozwoju (dzień pierwszy), a miastem gospodarzem - Kraków. Dziennik Gazeta Prawna objął wydarzenie swoim patronatem.

V Europejski Kongres Mobilności Pracy, 20-21 listopada, Centrum Kongresowe ICE Kraków

Więcej o wydarzeniu: https://www.ekmp.pl/