statystyki

Posłowie za reformą związkową, ale przeciwko ograniczeniom dla samozatrudnionych

autor: Łukasz Guza13.11.2017, 07:29; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:22
W razie sporów dotyczących prawa do zrzeszania się wątpliwości rozstrzygną sądy.

W razie sporów dotyczących prawa do zrzeszania się wątpliwości rozstrzygną sądy.źródło: ShutterStock

Wszystkie ugrupowania parlamentarne chcą kontynuować prace nad rządowym projektem zmiany ustawy o związkach zawodowych, która umożliwi zrzeszanie się zarobkującym na innej podstawie niż umowa o pracę. Po pierwszym czytaniu w Sejmie nowelizacja trafiła do komisji polityki społecznej i rodziny.

– Partnerzy społeczni nie porozumieli się w sprawie jej przyjęcia, ale staraliśmy się uwzględniać ich opinie. W trakcie dalszych prac będziemy rozmawiać o sygnalizowanych wątpliwościach – zadeklarował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tych ostatnich nie brakuje. Posłowie zgodzili się co do kierunku zmian (które realizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., sygn. K 1/13), ale wskazali wiele zastrzeżeń do propozycji przepisów. Najczęstszy zarzut dotyczył nieostrej definicji osoby wykonującej pracę zarobkową i warunków, jakie musi spełnić, aby mogła współtworzyć związek zawodowy lub przystępować do już istniejącego.

– Jednym z wymogów ma być nieponoszenie ryzyka gospodarczego w związku z wykonywaniem pracy. Oznacza to, że nie tylko samozatrudnieni, ale też np. zleceniobiorcy będą mieli ograniczoną możliwość zrzeszania się w związkach. Wystarczy jedno postanowienie umowne przewidujące ponoszenie ryzyka przez takiego zatrudnionego – tłumaczyła Małgorzata Pępek, posłanka PO.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • inka,były belfer(2017-11-13 09:37) Zgłoś naruszenie 30

    samozatrudnienie to wspólczesne niewolnictwo,brak zadnych praw ,osłon i urlopu,praca bez ograniczen czasowych,kto to w koncu zlikwiduje?????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-13 11:46) Zgłoś naruszenie 31

    Kiedy wreszcie Związki ruszą swoje tyłki w sprawie zniesienia w KP art 151 ze znaczkiem 3 "darmowe dyżury domowe" jakże potężnie funkcjonujące w Polskim życiu gospodarczym. Wszak Polska podpisała konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz Praw Człowieka a tu tak oczywisty totalnie funkcjonujący niewolniczo ekonomiczny przepis prawa pracy. Wszędzie go nadużywają aby zaoszczędzić na stanowiskach pracy ,w szpitalach ,energetyce ,koleji i wielu innych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane