statystyki

Posłowie za reformą związkową, ale przeciwko ograniczeniom dla samozatrudnionych

autor: Łukasz Guza13.11.2017, 07:29; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:22
W razie sporów dotyczących prawa do zrzeszania się wątpliwości rozstrzygną sądy.

W razie sporów dotyczących prawa do zrzeszania się wątpliwości rozstrzygną sądy.źródło: ShutterStock

Wszystkie ugrupowania parlamentarne chcą kontynuować prace nad rządowym projektem zmiany ustawy o związkach zawodowych, która umożliwi zrzeszanie się zarobkującym na innej podstawie niż umowa o pracę. Po pierwszym czytaniu w Sejmie nowelizacja trafiła do komisji polityki społecznej i rodziny.

– Partnerzy społeczni nie porozumieli się w sprawie jej przyjęcia, ale staraliśmy się uwzględniać ich opinie. W trakcie dalszych prac będziemy rozmawiać o sygnalizowanych wątpliwościach – zadeklarował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tych ostatnich nie brakuje. Posłowie zgodzili się co do kierunku zmian (które realizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., sygn. K 1/13), ale wskazali wiele zastrzeżeń do propozycji przepisów. Najczęstszy zarzut dotyczył nieostrej definicji osoby wykonującej pracę zarobkową i warunków, jakie musi spełnić, aby mogła współtworzyć związek zawodowy lub przystępować do już istniejącego.

– Jednym z wymogów ma być nieponoszenie ryzyka gospodarczego w związku z wykonywaniem pracy. Oznacza to, że nie tylko samozatrudnieni, ale też np. zleceniobiorcy będą mieli ograniczoną możliwość zrzeszania się w związkach. Wystarczy jedno postanowienie umowne przewidujące ponoszenie ryzyka przez takiego zatrudnionego – tłumaczyła Małgorzata Pępek, posłanka PO.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • inka,były belfer(2017-11-13 09:37) Zgłoś naruszenie 30

    samozatrudnienie to wspólczesne niewolnictwo,brak zadnych praw ,osłon i urlopu,praca bez ograniczen czasowych,kto to w koncu zlikwiduje?????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-13 11:46) Zgłoś naruszenie 31

    Kiedy wreszcie Związki ruszą swoje tyłki w sprawie zniesienia w KP art 151 ze znaczkiem 3 "darmowe dyżury domowe" jakże potężnie funkcjonujące w Polskim życiu gospodarczym. Wszak Polska podpisała konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz Praw Człowieka a tu tak oczywisty totalnie funkcjonujący niewolniczo ekonomiczny przepis prawa pracy. Wszędzie go nadużywają aby zaoszczędzić na stanowiskach pracy ,w szpitalach ,energetyce ,koleji i wielu innych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane