statystyki

Poradnia kadrowa z 9 listopada 2017 roku

autor: Maciej Ambroziewicz09.11.2017, 09:50; Aktualizacja: 09.11.2017, 10:05
Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.źródło: ShutterStock

Kiedy można zorganizować szkolenie bhp? W jaki sposób należy dokumentować związek zwolnienia lekarskiego z wypadkiem przy pracy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

● Czy ze względów organizacyjnych dopuszczalne jest organizowanie szkoleń wstępnych ogólnych z zakresu bhp kilka dni przed rozpoczęciem pracy? Chodzi mi o przypadek, w którym pracownik rozpoczyna pracę w pierwszym dniu roboczym miesiąca kalendarzowego, a szkolenie jest organizowane w ostatnim dniu roboczym miesiąca poprzedzającego.

W wyniku nowelizacji art. 29 par. 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.), która obowiązuje od 1 września 2016 r., pracodawca jest zobowiązany do zawarcia z pracownikiem umowy o pracę w formie pisemnej. Jeżeli jednak nie została ona zawarta z zachowaniem tej formy, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest zobligowany do potwierdzenia mu na piśmie ustaleń dotyczących stron i rodzaju umowy oraz jej warunków. Celem tego przepisu jest ułatwienie pracownikom dochodzenia przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych. Ponadto nowelizacja udostępniła Państwowej Inspekcji Pracy bardziej efektywne narzędzie kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników. Dotychczasowa regulacja umożliwiała bowiem pracodawcom bezkarne nielegalne zatrudnianie pracowników. Taka praktyka była niekorzystna zarówno dla takich pracowników, jak i dla pracodawców zatrudniających legalnie, którzy mieli wyższe koszty pracy, a tym samym byli mniej konkurencyjni, oraz dla budżetu państwa (ponoszącego straty wskutek braku wpływów podatkowych i składek ubezpieczeniowych).

Powyższy przepis nie stanowi jednak, że od 1 września 2016 r. pracodawca jest zobowiązany dopełnić formalności związanych z zawarciem umowy o pracę np. co najmniej na dzień przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Dozwolone jest dokonanie tego w tym samym dniu, w którym ma on podjąć czynności służbowe, przy czym powinno nastąpić jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane