statystyki

Poradnia kadrowa z 9 listopada 2017 roku

autor: Maciej Ambroziewicz09.11.2017, 09:50; Aktualizacja: 09.11.2017, 10:05
Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.źródło: ShutterStock

Kiedy można zorganizować szkolenie bhp? W jaki sposób należy dokumentować związek zwolnienia lekarskiego z wypadkiem przy pracy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

● Czy ze względów organizacyjnych dopuszczalne jest organizowanie szkoleń wstępnych ogólnych z zakresu bhp kilka dni przed rozpoczęciem pracy? Chodzi mi o przypadek, w którym pracownik rozpoczyna pracę w pierwszym dniu roboczym miesiąca kalendarzowego, a szkolenie jest organizowane w ostatnim dniu roboczym miesiąca poprzedzającego.

W wyniku nowelizacji art. 29 par. 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.), która obowiązuje od 1 września 2016 r., pracodawca jest zobowiązany do zawarcia z pracownikiem umowy o pracę w formie pisemnej. Jeżeli jednak nie została ona zawarta z zachowaniem tej formy, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest zobligowany do potwierdzenia mu na piśmie ustaleń dotyczących stron i rodzaju umowy oraz jej warunków. Celem tego przepisu jest ułatwienie pracownikom dochodzenia przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych. Ponadto nowelizacja udostępniła Państwowej Inspekcji Pracy bardziej efektywne narzędzie kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników. Dotychczasowa regulacja umożliwiała bowiem pracodawcom bezkarne nielegalne zatrudnianie pracowników. Taka praktyka była niekorzystna zarówno dla takich pracowników, jak i dla pracodawców zatrudniających legalnie, którzy mieli wyższe koszty pracy, a tym samym byli mniej konkurencyjni, oraz dla budżetu państwa (ponoszącego straty wskutek braku wpływów podatkowych i składek ubezpieczeniowych).

Powyższy przepis nie stanowi jednak, że od 1 września 2016 r. pracodawca jest zobowiązany dopełnić formalności związanych z zawarciem umowy o pracę np. co najmniej na dzień przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Dozwolone jest dokonanie tego w tym samym dniu, w którym ma on podjąć czynności służbowe, przy czym powinno nastąpić jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane