statystyki

Każdy związek zawodowy może reprezentować ubezpieczonego

autor: Paulina Szewioła09.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 09.11.2017, 09:15
SN zaznaczył, że także z punktu widzenia funkcjonalnego nie można uznać, że przedstawiciel związku zawodowego, na gruncie procesowym, nie może reprezentować każdego ubezpieczonego.

SN zaznaczył, że także z punktu widzenia funkcjonalnego nie można uznać, że przedstawiciel związku zawodowego, na gruncie procesowym, nie może reprezentować każdego ubezpieczonego.źródło: ShutterStock

Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy. Uchwała jest o tyle istotna, że dopuszczenie osoby nieuprawnionej do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika może powodować nieważność postępowania.

Zagadnienie prawne, którym zajmował się SN, przedstawił Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Powstało ono na kanwie sporu małoletniego z ZUS w kwestii prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, a ściślej uprawnienia do wypłaty odsetek od przyznanego świadczenia. W toku całego postępowania strona skarżąca była reprezentowana przez przedstawiciela jednego ze związków zawodowych (w tym przypadku Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w E.). Problem w tym, że zarówno matka chłopca, która umocowała pełnomocnika, jak i zmarły ojciec nigdy nie byli zatrudnieni u pracodawcy, u którego ta organizacja funkcjonowała. Nie łączyły ich wcześniej także żadne relacje prawne z tym związkiem.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane