statystyki

Rzecznik interweniuje w sprawie zakazu łączenia świadczeń

autor: Michalina Topolewska08.11.2017, 07:29; Aktualizacja: 08.11.2017, 09:29
92,9 tys. świadczeń rodzicielskich było wypłacanych w I półroczu br.

92,9 tys. świadczeń rodzicielskich było wypłacanych w I półroczu br.źródło: ShutterStock

Gmina powinna przyznać matce świadczenie rodzicielskie, bo przepisy uniemożliwiające jednoczesne otrzymywanie tej formy wsparcia i świadczenia pielęgnacyjnego, gdy dotyczą opieki nad różnymi dziećmi, obowiązują od 1 listopada br. Rodzic złożył zaś wniosek w kwietniu 2016 r.

Tak uznało samorządowe kolegium odwoławcze (SKO), które rozpatrywało odwołanie w sprawie odmowy przyznania świadczenia rodzicielskiego.

W prowadzonym przez ten organ postępowaniu uczestniczył Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD), który już wcześniej podejmował interwencję w tej kwestii. Spór o uprawnienie do wsparcia rozpoczął się bowiem jeszcze w kwietniu 2016 r., kiedy matka złożyła w gminie wniosek o przyznanie świadczenia rodzicielskiego. Co do zasady świadczenie to przysługuje osobom, które po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku z ZUS. Samorząd nie przyznał jednak matce pieniędzy, bo ze względu na sprawowanie opieki nad starszym, niepełnosprawnym dzieckiem miała przyznane świadczenie pielęgnacyjne. Powołał się przy tym na art. 27 ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.). Zgodnie z nim w przypadku zbiegu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego i rodzicielskiego danej osobie należy się jedna, wybrana przez nią forma wsparcia.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane