statystyki

Rzecznik interweniuje w sprawie zakazu łączenia świadczeń

autor: Michalina Topolewska08.11.2017, 07:29; Aktualizacja: 08.11.2017, 09:29
92,9 tys. świadczeń rodzicielskich było wypłacanych w I półroczu br.

92,9 tys. świadczeń rodzicielskich było wypłacanych w I półroczu br.źródło: ShutterStock

Gmina powinna przyznać matce świadczenie rodzicielskie, bo przepisy uniemożliwiające jednoczesne otrzymywanie tej formy wsparcia i świadczenia pielęgnacyjnego, gdy dotyczą opieki nad różnymi dziećmi, obowiązują od 1 listopada br. Rodzic złożył zaś wniosek w kwietniu 2016 r.

Tak uznało samorządowe kolegium odwoławcze (SKO), które rozpatrywało odwołanie w sprawie odmowy przyznania świadczenia rodzicielskiego.

W prowadzonym przez ten organ postępowaniu uczestniczył Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD), który już wcześniej podejmował interwencję w tej kwestii. Spór o uprawnienie do wsparcia rozpoczął się bowiem jeszcze w kwietniu 2016 r., kiedy matka złożyła w gminie wniosek o przyznanie świadczenia rodzicielskiego. Co do zasady świadczenie to przysługuje osobom, które po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku z ZUS. Samorząd nie przyznał jednak matce pieniędzy, bo ze względu na sprawowanie opieki nad starszym, niepełnosprawnym dzieckiem miała przyznane świadczenie pielęgnacyjne. Powołał się przy tym na art. 27 ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.). Zgodnie z nim w przypadku zbiegu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego i rodzicielskiego danej osobie należy się jedna, wybrana przez nią forma wsparcia.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane