statystyki

Sejm nie chce, aby Trybunał Konstytucyjny orzekał w sprawie 500+

autor: Michalina Topolewska07.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 07.11.2017, 07:45
W opinii Sejmu TK powinien umorzyć postępowanie w tej sprawie ze względu na wiele wątpliwości formalnych.

W opinii Sejmu TK powinien umorzyć postępowanie w tej sprawie ze względu na wiele wątpliwości formalnych.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć postępowanie w sprawie niezgodności z ustawą zasadniczą sztywnego kryterium dochodowego, które obowiązuje przy przyznawaniu świadczenia wychowawczego.

Takie stanowisko zajął Sejm w związku z pytaniem prawnym (sygn. akt P 6/17) skierowanym do TK przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę złożoną przez matkę samotnie wychowującą dziecko, która nie otrzymała świadczenia wychowawczego, ponieważ jej dochody o 7,82 zł przekroczyły kryterium uprawniające do wsparcia. W związku z powstałymi w tej sprawie wątpliwościami WSA postanowił zwrócić się do TK o zbadanie, czy art. 5 ust. 1 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.) w zakresie, w jakim uniemożliwia uzyskanie 500 zł na dziecko w każdym przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, jest zgodny z konstytucyjnymi zasadami równości i sprawiedliwości społecznej.

Zdaniem WSA przyjęte w przepisach rozwiązanie powoduje, że część rodzin utrzymujących się z niskich dochodów uzyskuje dzięki pomocy państwa znacznie lepsze warunki do życia i wychowywania dzieci niż te, które utrzymują się z niemal identycznych zarobków, ale przekraczają wspomniany próg.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane