statystyki

Składki do ZUS: Pomoc na część etatu to też współpraca

autor: Paulina Szewioła02.11.2017, 18:00; Aktualizacja: 08.11.2017, 10:37
ZUS uznał, że żona przedsiębiorcy, która stale współdziała przy biznesie męża, będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca, a nie pracownik.

ZUS uznał, że żona przedsiębiorcy, która stale współdziała przy biznesie męża, będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca, a nie pracownik.źródło: ShutterStock

Żona, która stale pomaga mężowi w prowadzeniu jego firmy, podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca, a nie pracownik. Nawet jeżeli robi to w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Działalność przedsiębiorcy obejmowała prowadzenie placówki oświatowej i szkoły językowej, a także organizację obozów sportowych i rekreacyjnych. Planował on w oparciu o umowę o pracę zatrudnić do pomocy żonę. W niepełnym wymiarze godzin miała prowadzić zajęcia z lekcji angielskiego. Kobieta przez ostatnie lata zajmowała się domem oraz dziećmi i nie była aktywna zawodowo. Chciała jednak to zmienić. Ponieważ jej mąż jako właściciel firmy miał wątpliwości co do zasad jej ubezpieczenia, złożył do ZUS wniosek o interpretację. Zapytał, czy w opisanej sytuacji żona może być uznana za pracownika, czy też musi zostać zgłoszona do ZUS jako osoba współpracująca.

Wnioskodawca uważał, że skoro kobieta będzie aktywna tylko w jednym obszarze prowadzonej przez niego działalności (w szkole językowej), i to na część etatu, bezzasadne byłoby traktowanie jej jako osoby współpracującej w pełnym wymiarze i opłacanie za nią pełnej składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS miał jednak odmienne zdanie.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane