Nie ma zgody na zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

autor: Klara Klinger02.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:40
Obecnie mechanizm jest taki, że z wynagrodzenia pracownika najpierw opłacana jest składka na ubezpieczenia społeczne, a dopiero potem naliczana danina na zdrowie.

Obecnie mechanizm jest taki, że z wynagrodzenia pracownika najpierw opłacana jest składka na ubezpieczenia społeczne, a dopiero potem naliczana danina na zdrowie.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia sprzeciwia się pomysłom resortu pracy. Chodzi o projekt znoszący górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Może on spowodować straty w NFZ w wysokości niemal 3 mld zł.

Zgodnie z projektem, który został właśnie przyjęty przez rząd, od 2018 r. składki na ZUS mają być odprowadzane od całości przychodu, a nie – jak dotąd – do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki temu do budżetu ZUS wpłynie więcej pieniędzy. Niestety rykoszetem dostanie Narodowy Fundusz Zdrowia. Wpływy do jego kasy zmniejszą się o 270 mln zł rocznie. W perspektywie dekady będzie to 2,7 mld zł. Składka zdrowotna będzie bowiem naliczana od niższej kwoty.

Obecnie mechanizm jest taki, że z wynagrodzenia pracownika najpierw opłacana jest składka na ubezpieczenia społeczne, a dopiero potem naliczana danina na zdrowie. Dzięki temu w miesiącach, w których pracownicy przekraczali 30-krotny limit i nie odprowadzali należności emerytalno-rentowych, składka na NFZ była liczona od dużo wyższej kwoty. A więc i do budżetu NFZ wpływało więcej pieniędzy. Z wyliczeń resortu pracy wynika, że zmiana w zasadach opłacania składek na ZUS będzie dotyczyć około 350 tys. ubezpieczonych. To liczba osób, których zarobki przekraczają dziś 10,7 tys. zł brutto miesięcznie.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane