Nie ma zgody na zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

autor: Klara Klinger02.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:40
Obecnie mechanizm jest taki, że z wynagrodzenia pracownika najpierw opłacana jest składka na ubezpieczenia społeczne, a dopiero potem naliczana danina na zdrowie.

Obecnie mechanizm jest taki, że z wynagrodzenia pracownika najpierw opłacana jest składka na ubezpieczenia społeczne, a dopiero potem naliczana danina na zdrowie.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia sprzeciwia się pomysłom resortu pracy. Chodzi o projekt znoszący górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Może on spowodować straty w NFZ w wysokości niemal 3 mld zł.

Zgodnie z projektem, który został właśnie przyjęty przez rząd, od 2018 r. składki na ZUS mają być odprowadzane od całości przychodu, a nie – jak dotąd – do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki temu do budżetu ZUS wpłynie więcej pieniędzy. Niestety rykoszetem dostanie Narodowy Fundusz Zdrowia. Wpływy do jego kasy zmniejszą się o 270 mln zł rocznie. W perspektywie dekady będzie to 2,7 mld zł. Składka zdrowotna będzie bowiem naliczana od niższej kwoty.

Obecnie mechanizm jest taki, że z wynagrodzenia pracownika najpierw opłacana jest składka na ubezpieczenia społeczne, a dopiero potem naliczana danina na zdrowie. Dzięki temu w miesiącach, w których pracownicy przekraczali 30-krotny limit i nie odprowadzali należności emerytalno-rentowych, składka na NFZ była liczona od dużo wyższej kwoty. A więc i do budżetu NFZ wpływało więcej pieniędzy. Z wyliczeń resortu pracy wynika, że zmiana w zasadach opłacania składek na ZUS będzie dotyczyć około 350 tys. ubezpieczonych. To liczba osób, których zarobki przekraczają dziś 10,7 tys. zł brutto miesięcznie.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane