statystyki

Jakie składki do ZUS, gdy samochód służbowy jest używany do celów prywatnych

autor: Izabela Nowacka02.11.2017, 20:00
Świadczenie polegające na udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych podlega w całości oskładkowaniu.

Świadczenie polegające na udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych podlega w całości oskładkowaniu.źródło: ShutterStock


Spółka z o.o. posiada samochody osobowe. Od 1 października 2017 r., w związku ze zmianą regulaminu użytkowania pojazdów służbowych, pracodawca umożliwił wybranym pracownikom korzystanie z tych pojazdów także do celów prywatnych. W październiku z możliwości tej skorzystał jeden z dyrektorów, użytkujący przez cały miesiąc samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 1600 cm sześc. Dyrektor nie ponosi kosztów paliwa wykorzystanego na cele prywatne. Czy to, że z pojazdu skorzystał nieodpłatnie, wywołuje obowiązek naliczenia składek na ZUS? Czy gdyby ponosił jakąkolwiek dopłatę, miałoby to znaczenie dla celów składkowych? Zaliczki na PIT od przychodów dyrektora użytkującego ten samochód są pobierane z zastosowaniem 32-proc. stawki podatku PIT, bez stosowania kwoty wolnej od podatku.

ODPOWIEDŹ

Świadczenie polegające na udostępnieniu pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych podlega w całości oskładkowaniu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, poza wynagrodzeniem chorobowym oraz świadczeniami/należnościami wyłączonymi na podstawie rozporządzenia składkowego. Świadczenie polegające na oddaniu pracownikowi służbowego auta do używania także dla potrzeb prywatnych jest przychodem w sensie podatkowym. Podlega więc oskładkowaniu na zasadach ogólnych. Nie ma możliwości zaliczenia tego świadczenia do zwolnienia wynikającego z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego. Zgodnie z tym przepisem z podstawy wymiaru składek wyłączone są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane