statystyki

Dialog społeczny czekają zmiany. Prezydent Duda przedstawił propozycje

autor: Paulina Szewioła31.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:44
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Wzmocnienie uprawnień partnerów społecznych, poszerzenie listy członków Rady Dialogu Społecznego oraz zmiany w funkcjonowaniu wojewódzkich RDS.

To główne założenia nowych przepisów, które wczoraj przedstawił prezydent Andrzej Duda. Chodzi o nowelizację ustawy o RDS i innych instytucji dialogu społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240). Zmienione przepisy rozszerzają kompetencje przewodniczącego Rady o prawo wystąpienia do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej. Będzie to możliwe w przypadku niejednolitego stosowania przepisów podatkowych w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych, wydanych w takich samych stanach faktycznych lub prawnych.

Projekt zakłada także wprowadzenie zasady, zgodnie z którą obowiązkowe będzie konsultowanie z RDS projektów programów, strategii i dokumentów planistycznych. Została dodana też kompetencja umożliwiająca radzie nadzwyczajne wystąpienie do Sejmu i Senatu z informacją dotyczącą istotnych spraw będących w obszarze jej zainteresowania. Ponadto nowela zakłada włączenie głównego inspektora pracy do udziału w pracach RDS. Dziś może w nich uczestniczyć jedynie na zaproszenie jej przewodniczącego.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • stary pracownik(2017-10-31 16:05) Zgłoś naruszenie 10

    Wieloletni pracownicy to "nikt",nie trzeba z nimi się liczyć?! Frankowicze, rezydenci itp. to już inna kasta. Ktoś kto przepracował nawet 45 lat a nie ma wieku emerytalnego niech pracuje aż padnie, będzie problem z głowy! Takie Prawo i Sprawiedliwość.Co na to rada dialogu ?

    Odpowiedz
  • ależ bez żadnych ulg i dziur,widzę to na wstępie(2017-10-31 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    już czarno.Lepiej niech pozostanie jak jest w obecnym stanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane