Zamożni etatowcy mogą uciec w samozatrudnienie

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki30.10.2017, 07:55; Aktualizacja: 30.10.2017, 09:20
przedsiębiorca prawo

Liczba podatników, którzy rozliczają się według 19-proc. stawki liniowej PIT z roku na rok rośnie, w 2016 r. było ich o 6 proc. więcej niż rok wcześniej – 534 tys.źródło: ShutterStock

Zniesienie limitu składek emerytalnych wywołało krytykę. Jednak projekt pozwoli rządowi zwiększyć przyszłoroczne wydatki o ponad 5 mld zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • EDI(2017-10-31 15:23) Zgłoś naruszenie 31

    to jest taki prorozwojowy ruch ;-) . nie zapominajmy, ze wyborcy PIS nie zarabiają 10 tys na miesiąc zwykle. wiec taki ruch jest dla nich OK. PIS jak Robin Hood ;-) zabrać "bogatym" a dac biednym. szkoda tylko ze cymbaliści nie wiedzą że to nie jest uderzenie w bogatych, tylko w klasę średnią. CI naprawdę bogaci, to sobie poradzą.

    Odpowiedz
  • Kacha(2017-10-31 13:59) Zgłoś naruszenie 41

    Nikt racjonalnie myślący nie ma wątpliwości co do tego, że tego typu działania to karanie osób pracowitych za ich samodzielność, inicjatywę i zaradność oraz wspieranie nierobów w wiadomym celu. Aby im dać, trzeba drugim zabrać. Zabrać natomiast trzeba tym bogatszym, no bo przecież równość społeczna. Czy to czasem nie przypomina to Wam komuny???? Czy PiS na pewno z nią walczy, czy jednak nas na siłę do niej zawraca?

    Odpowiedz
  • inka1953(2017-10-31 10:42) Zgłoś naruszenie 29

    z etatu na samozatrudnie nikt normalny dobrowolnie nie przejdzie,co za bzdury

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abc(2017-10-30 17:21) Zgłoś naruszenie 71

    Problem jest innej natury: właśnie wszystkim bankom myślącym o przeniesieniu miejsc pracy z Londynu do Wa-wy powiedzieliśmy, że nas takie za 200 000 - 500 000 PLN rocznie NIE interesują i niech sobie jadą do Budapesztu, Pragi czy Bukaresztu.

    Odpowiedz
  • wyjechany(2017-10-30 16:05) Zgłoś naruszenie 144

    Gorzej jak pójdą w samozatrudnienie za granicą, a (na razie) to jest łatwiejsze, niż samozatrudnienie w kraju. Tutaj nadal można 2 pary butów zedrzeć, biegając po urzędach w celu założenia firmy.

    Odpowiedz
  • WARTO ZAPAMIETAC(2017-10-30 15:56) Zgłoś naruszenie 50

    Emerytura minimalna w wysokosci 954 zl netto oznacza tyle samo co dla rodziny 4 osobowej /2+2/ dochod 1800 zl netto /czyli 450 zl na 1 osobe w rodzinie 4 osobowej/. ----- Obydwie kwoty znajduja sie o 33% ponizej progu ubostwa i wykluczenia spolecznego liczonego metoda Eurostatu.

    Odpowiedz
  • Wolska pędzi ku Grecji(2017-10-30 12:37) Zgłoś naruszenie 282

    Panie Morawiecki: Jak jest tak dobrze, to czemu jest tak źle?

    Odpowiedz
  • kutach(2017-10-30 12:17) Zgłoś naruszenie 132

    ale jaki limit wydatków zwiększony? Czy oni się nie opamiętają? Nie lepiej zmniejszyć dziurę?!

    Odpowiedz
  • Valdemort(2017-10-30 10:07) Zgłoś naruszenie 205

    wszystko musi mieć akceptację prezesa - łatwo sobie wyobrazić burdel w tej sprawie po jego śmierci

    Odpowiedz
  • sic!(2017-10-30 09:33) Zgłoś naruszenie 264

    cyt: "...martwiłbym się o dzisiejszych milionerów, (...) mogą potem ustawić się w kolejce po emerytury minimalne – ocenia... Jeśli milioner z uzyskanych dochodów kupi sobie raz na dwa lata kawalerkę pod wynajem, to będąc posiadaczem około 10 takich obiektów, chyba jakoś przetrwa do pierwszego - bez troski o najniższą emeryturę z ZUS

    Odpowiedz
  • prawnik(2017-10-30 09:14) Zgłoś naruszenie 343

    Jak rozumiem limit składki (podatku) zniesiony, ale limit wysokości emerytury utrzymany? A jeśli nawet nie utrzymany, to za 20 lat i tak się da "emeryturę obywatelską" - jako ekwiwalent iluśtam bochenków chleba albo "minimum socjalnego", niezależną od składek? Czyżby budżet, wbrew różowym komunikatom, zupełnie nie dopinał się?

    Odpowiedz
  • Obiektywna(2017-10-30 09:05) Zgłoś naruszenie 456

    Złodziejstwo i niejako karanie osób, które ciężką i uczciwą pracą zarabiają swoje pieniądze. Demotywujące strasznie! No ale żeby jednemu dać to drugiemu trzeba zabrać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • sos(2017-10-30 08:24) Zgłoś naruszenie 413

    To jest dla polityków, bo chcą mieć bardzo wysokie emerytury z naszych pieniędzy.

    Odpowiedz