statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 26 października

autor: Anna Borysewicz, Marcin Nagórek26.10.2017, 10:52; Aktualizacja: 26.10.2017, 11:06
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenieStanowisko ZUS o odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego z tego powodu, że nie ma rokowań na odzyskanie zdolności do pracy w okresie 12 miesięcy, jest sprzeczne z wykładnią dokonaną przez SN. Złożenie odwołania jest więc jak najbardziej zasadne.źródło: ShutterStock

Gdy przedsiębiorca przez ostatnie cztery lata bardzo często przebywał na zwolnieniach lekarskich, uzasadniona jest wątpliwość, czy prowadzi on swoją działalność gospodarczą w sposób ciągły. Najbardziej istotne znaczenie ma jednak to, czy w ciągu tych czterech lat rzeczywiście był w stanie prowadzić firmę, mimo istniejących schorzeń i przyjmowanych leków. Tych ustaleń może dokonać jedynie biegły lekarz psychiatra. Przedsiębiorca powinien więc w odwołaniu od decyzji ZUS złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii wskazanego biegłego na tę okoliczność.

Jak wykazać prowadzenie działalności mimo przebywania na zwolnieniu

Od ośmiu lat prowadzę działalność gospodarczą. Od czterech lat przez większość czasu przebywam na zwolnieniach lekarskich. Opłacam jednak stosowne składki. Cierpię ponadto na chorobę psychiczną, przyjmuję leki psychotropowe, które wprawdzie ograniczają moją percepcję, ale jej całkowicie nie wyłączają. Jestem w stanie sam załatwiać proste sprawy urzędowe, a w trudniejszych pomaga mi znajomy prawnik. ZUS uznał, że od czterech lat nie podlegam ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ faktycznie nie prowadzę firmy. Czy stanowisko organu rentowego jest słuszne? Jakie argumenty powinienem ewentualnie podnieść w odwołaniu od decyzji ZUS?

Trzeba zacząć od definicji działalności gospodarczej. W świetle art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest nią zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

W opisywanej sytuacji, gdy przedsiębiorca przez ostatnie cztery lata bardzo często przebywał na zwolnieniach lekarskich, uzasadniona jest wątpliwość, czy prowadzi on swoją działalność gospodarczą w sposób ciągły. Najbardziej istotne znaczenie ma jednak to, czy w ciągu tych czterech lat rzeczywiście był w stanie prowadzić firmę, mimo istniejących schorzeń i przyjmowanych leków. Tych ustaleń może dokonać jedynie biegły lekarz psychiatra. Przedsiębiorca powinien więc w odwołaniu od decyzji ZUS złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii wskazanego biegłego na tę okoliczność.

Jeżeli biegły stwierdzi, że był w stanie w trakcie ostatnich czterech lat prowadzić działalność gospodarczą, wówczas sąd prawdopodobnie zmieni decyzję organu rentowego. Na prowadzenie działalności składają się mianowicie nie tylko czynności ściśle zawodowe określone w profilu firmy, ale także przygotowawcze, jak np. załatwianie spraw urzędowych. Te działania mogły zaś zajmować czas między okresami niezdolności do pracy. Z kolei obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą od dnia rozpoczęcia do zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu jej zawieszenia. Dopiero zatem całkowite ustanie działalności gospodarczej w danym okresie może uzasadnić odmowę ubezpieczenia przez ZUS.

Gdy jednak biegły wykluczy taką możliwość, trudno będzie przekonać sąd, że działalność była prowadzona i przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jak zauważył bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt I UK 196/15, samo opłacanie składek nie jest wystarczające do uznania firmy za aktywną.

Podstawa prawna


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane