statystyki

Nie każda praca tymczasowa pozwoli na otwarcie placówki handlowej 1 listopada

autor: Marek Rotkiewicz28.10.2017, 07:00
sklep, handel, biznes, market

Świąteczny zakaz nie obejmuje jednak właścicieli placówek handlowych lub osób, które wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnychźródło: ShutterStock

Mamy umowę z agencją pracy tymczasowej, w ramach której w naszych sklepach pracę wykonują pracownicy tymczasowi zatrudniani na podstawie umów o pracę oraz umów-zleceń. Czy w święto 1 listopada wszystkie te osoby mogą świadczyć pracę na naszą rzecz? W tym dniu nie pracowałby nikt z naszych własnych pracowników, a tylko osoby wysyłane przez agencję.

Praca tymczasowa w rozumieniu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych może być wykonywana przez osoby zatrudnione:

- na podstawie umów o pracę (pracownicy tymczasowi),

- na podstawie umów cywilnoprawnych (zgodnie z nazewnictwem ustawowym – przez osoby skierowane do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego).

W tym drugim przypadku podstawą zatrudnienia będzie standardowo umowa o świadczenie usług, do której stosujemy przepisy o zleceniu.

Podział na te dwie grupy zatrudnionych ma istotne znaczenie w wielu aspektach związanych z pracą tymczasową. Podstawowe rozróżnienie jest takie, że tylko w przypadku pierwszej grupy powstaje stosunek pracy, a w przypadku drugiej już nie. Przepisy kodeksu pracy stosujemy zatem tylko do tej pierwszej, i do tego odpowiednio (z modyfikacjami wynikającymi z ustawy).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Gospodarka glupcze(2017-10-28 18:40) Zgłoś naruszenie 10

    PIS sam sie prosi zeby przegrac wybory samorzadowe i na pewno parlamentarne

    Odpowiedz
  • psps(2017-11-01 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    "na podstawie umów cywilnoprawnych (zgodnie z nazewnictwem ustawowym – przez osoby skierowane do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego)". Co za myśliciel to tak wykombinował? Zazwyczaj praca takiej osoby niczym nie różni się od pracownika. Ale w Polsce nadal prawniczy wulgaryzm toczy nasze prawo. A przepisy w coraz wymyślniejszy sposób pozwalają omijać oczywiste sytuacje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane