statystyki

Nie każda praca tymczasowa pozwoli na otwarcie placówki handlowej 1 listopada

autor: Marek Rotkiewicz28.10.2017, 07:00
sklep, handel, biznes, market

Świąteczny zakaz nie obejmuje jednak właścicieli placówek handlowych lub osób, które wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnychźródło: ShutterStock

Mamy umowę z agencją pracy tymczasowej, w ramach której w naszych sklepach pracę wykonują pracownicy tymczasowi zatrudniani na podstawie umów o pracę oraz umów-zleceń. Czy w święto 1 listopada wszystkie te osoby mogą świadczyć pracę na naszą rzecz? W tym dniu nie pracowałby nikt z naszych własnych pracowników, a tylko osoby wysyłane przez agencję.

Praca tymczasowa w rozumieniu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych może być wykonywana przez osoby zatrudnione:

- na podstawie umów o pracę (pracownicy tymczasowi),

- na podstawie umów cywilnoprawnych (zgodnie z nazewnictwem ustawowym – przez osoby skierowane do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego).

W tym drugim przypadku podstawą zatrudnienia będzie standardowo umowa o świadczenie usług, do której stosujemy przepisy o zleceniu.

Podział na te dwie grupy zatrudnionych ma istotne znaczenie w wielu aspektach związanych z pracą tymczasową. Podstawowe rozróżnienie jest takie, że tylko w przypadku pierwszej grupy powstaje stosunek pracy, a w przypadku drugiej już nie. Przepisy kodeksu pracy stosujemy zatem tylko do tej pierwszej, i do tego odpowiednio (z modyfikacjami wynikającymi z ustawy).


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Gospodarka glupcze(2017-10-28 18:40) Zgłoś naruszenie 10

    PIS sam sie prosi zeby przegrac wybory samorzadowe i na pewno parlamentarne

    Odpowiedz
  • psps(2017-11-01 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    "na podstawie umów cywilnoprawnych (zgodnie z nazewnictwem ustawowym – przez osoby skierowane do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego)". Co za myśliciel to tak wykombinował? Zazwyczaj praca takiej osoby niczym nie różni się od pracownika. Ale w Polsce nadal prawniczy wulgaryzm toczy nasze prawo. A przepisy w coraz wymyślniejszy sposób pozwalają omijać oczywiste sytuacje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane