statystyki

Zakaz dorabiania podczas wychowawczego niezgodny z prawem, czyli gdzie kończą się uprawnienia pracodawcy

autor: Sebastian Kryczka28.10.2017, 07:30
Pracownik nie ma obowiązku powiadamiania pracodawcy o rodzaju podjętej w trakcie urlopu wychowawczego działalności zarobkowej

Pracownik nie ma obowiązku powiadamiania pracodawcy o rodzaju podjętej w trakcie urlopu wychowawczego działalności zarobkowejźródło: ShutterStock

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Postanowił, że będzie łączył opiekę nad dzieckiem z wykonywaniem pracy na rzecz innego podmiotu. Czy jego obowiązkiem jest w takim przypadku poinformowanie pracodawcy o zamiarze wykonywania zajęć zarobkowych w trakcie urlopu wychowawczego? A zwłaszcza czy powinien powiadomić zatrudniającego o rodzaju dodatkowego zatrudnienia oraz wymiarze czasu pracy? Z drugiej zaś strony, czy pracodawca może ingerować w takie dodatkowe zatrudnienie, w tym zakazywać wykonywania pracy w trakcie urlopu wychowawczego?

Jednym z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest prawo do urlopu wychowawczego. Jest to uprawnienie szczególne, zwłaszcza z uwagi na przedział czasu, w jakim urlop ten może być wykorzystywany. Wymiar wychowawczego wynosi bowiem 36 miesięcy, a udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Możliwość udzielenia urlopu wychowawczego uzależniona jest od stażu pracy – dotyczy pracowników zatrudnionych co najmniej 6 miesięcy. Warto w tym miejscu podkreślić, że staż pracy warunkujący nabycie prawa do tego urlopu nie odnosi się tylko i wyłącznie do pracodawcy, u którego pracownik jest obecnie zatrudniony, ale dotyczy również okresu zatrudnienia u poprzednich pracodawców.

Bez wynagrodzenia

Urlop wychowawczy jest urlopem o charakterze niepłatnym. Oznacza to, że pracownik w jego trakcie nie otrzymuje od swojego pracodawcy wynagrodzenia za pracę. W celu złagodzenia uciążliwości związanej z brakiem prawa do wynagrodzenia przepisy dają pracownikowi prawo do podjęcia w jego trakcie pracy zarobkowej zarówno u swojego dotychczasowego pracodawcy, jak i na rzecz innego podmiotu. Możliwe jest ponadto podjęcie nauki lub szkolenia. Warunek jest jeden – zajęcia zarobkowe nie powinny wyłączać możliwości sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem.

Warto także wspomnieć, że łączenie urlopu wychowawczego z pracą jest możliwe niezależnie od rodzaju pracodawcy. Tym samym zarówno zatrudniony u prywatnego przedsiębiorcy, jak i pracownik instytucji państwowej mają prawo podejmować działalność zarobkową w trakcie tego urlopu (oczywiście pod warunkiem, że nie będzie ona pozostawała w sprzeczności z celem urlopu, jakim jest sprawowanie bezpośredniej opieki nad dzieckiem).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane