statystyki

Zakaz dorabiania podczas wychowawczego niezgodny z prawem, czyli gdzie kończą się uprawnienia pracodawcy

autor: Sebastian Kryczka28.10.2017, 07:30
Pracownik nie ma obowiązku powiadamiania pracodawcy o rodzaju podjętej w trakcie urlopu wychowawczego działalności zarobkowej

Pracownik nie ma obowiązku powiadamiania pracodawcy o rodzaju podjętej w trakcie urlopu wychowawczego działalności zarobkowejźródło: ShutterStock

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Postanowił, że będzie łączył opiekę nad dzieckiem z wykonywaniem pracy na rzecz innego podmiotu. Czy jego obowiązkiem jest w takim przypadku poinformowanie pracodawcy o zamiarze wykonywania zajęć zarobkowych w trakcie urlopu wychowawczego? A zwłaszcza czy powinien powiadomić zatrudniającego o rodzaju dodatkowego zatrudnienia oraz wymiarze czasu pracy? Z drugiej zaś strony, czy pracodawca może ingerować w takie dodatkowe zatrudnienie, w tym zakazywać wykonywania pracy w trakcie urlopu wychowawczego?

Jednym z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest prawo do urlopu wychowawczego. Jest to uprawnienie szczególne, zwłaszcza z uwagi na przedział czasu, w jakim urlop ten może być wykorzystywany. Wymiar wychowawczego wynosi bowiem 36 miesięcy, a udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Możliwość udzielenia urlopu wychowawczego uzależniona jest od stażu pracy – dotyczy pracowników zatrudnionych co najmniej 6 miesięcy. Warto w tym miejscu podkreślić, że staż pracy warunkujący nabycie prawa do tego urlopu nie odnosi się tylko i wyłącznie do pracodawcy, u którego pracownik jest obecnie zatrudniony, ale dotyczy również okresu zatrudnienia u poprzednich pracodawców.

Bez wynagrodzenia

Urlop wychowawczy jest urlopem o charakterze niepłatnym. Oznacza to, że pracownik w jego trakcie nie otrzymuje od swojego pracodawcy wynagrodzenia za pracę. W celu złagodzenia uciążliwości związanej z brakiem prawa do wynagrodzenia przepisy dają pracownikowi prawo do podjęcia w jego trakcie pracy zarobkowej zarówno u swojego dotychczasowego pracodawcy, jak i na rzecz innego podmiotu. Możliwe jest ponadto podjęcie nauki lub szkolenia. Warunek jest jeden – zajęcia zarobkowe nie powinny wyłączać możliwości sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem.

Warto także wspomnieć, że łączenie urlopu wychowawczego z pracą jest możliwe niezależnie od rodzaju pracodawcy. Tym samym zarówno zatrudniony u prywatnego przedsiębiorcy, jak i pracownik instytucji państwowej mają prawo podejmować działalność zarobkową w trakcie tego urlopu (oczywiście pod warunkiem, że nie będzie ona pozostawała w sprzeczności z celem urlopu, jakim jest sprawowanie bezpośredniej opieki nad dzieckiem).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane