statystyki

Na podstawie wyroków TSUE trudno wyznaczyć uniwersalną zasadę postępowania przy zwolnieniach grupowych

autor: Karolina Topolska26.10.2017, 11:08; Aktualizacja: 26.10.2017, 14:40
Na pewno warto rozważyć celowość zmiany ustawy o zwolnieniach grupowych w taki sposób, aby rozstrzygnąć te kwestie, które budzą wątpliwości – uwzględniając oczywiście dorobek orzeczniczy TSUE

Na pewno warto rozważyć celowość zmiany ustawy o zwolnieniach grupowych w taki sposób, aby rozstrzygnąć te kwestie, które budzą wątpliwości – uwzględniając oczywiście dorobek orzeczniczy TSUEźródło: ShutterStock

- Warto rozważyć celowość zmiany ustawy o zwolnieniach grupowych w taki sposób, aby rozstrzygnąć te kwestie, które budzą wątpliwości. Uwzględniając oczywiście dorobek orzeczniczy TSUE - wyjaśnia Katarzyna Mieszkowicz, sędzia w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Płocku, członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Sądów Pracy i Ubezpieczeń Społecznych PRO LABORIS.

Jakie znaczenie mają wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 września 2017 r. w sprawach C-149/16 i C-429/16?

Niewątpliwie wyroki wydane w tych konkretnych sprawach skłaniają – przede wszystkim pracodawców – do rozważenia, czy również w przypadku pracowników, co do których pracodawca planuje jedynie zmianę warunków pracy i płacy, należy rozpocząć procedurę zwolnień grupowych i zastosować tryb konsultacji. Trudność polega tu na tym, że ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli nasza ustawa o zwolnieniach grupowych, nie odnosi się wcale do instytucji wypowiedzenia zmieniającego. I choć do tej pory kwestia jej zastosowania w odniesieniu do zmiany warunków pracy i płacy była podnoszona w orzecznictwie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego – nie daje ono jednak klarownych wskazówek. Początkowo SN zajmował stanowisko, że w każdym przypadku dokonywania wypowiedzeń zmieniających należy zastosować tryb wynikający z ustawy o zwolnieniach grupowych (wyrok z 17 maja 2007 r., sygn. akt III BP 5/07). Jednak w wyroku z 30 września 2011 r. (sygn. akt III PK 14/11) nakazał już badać okoliczności każdego przypadku w celu stwierdzenia, czy pracodawca nie dąży do obejścia przepisów tej ustawy. SN w orzeczeniu tym przyjął, że jedynie w takim przypadku ustawa znajduje zastosowanie.

Czy wyroki TSUE są wskazówką, jak postępować w sytuacji, gdy pracodawca planuje wyłącznie dokonanie wypowiedzeń zmieniających, a nie przeprowadza typowych zwolnień grupowych (zwolnień definitywnych obejmujących większą grupę pracowników)?

Niezupełnie. Oczywiście pracodawcy powinni obecnie jeszcze staranniej rozważać dokonywanie wypowiedzeń zmieniających, jednak trudno na podstawie omawianych wyroków wyznaczyć jakąś uniwersalną zasadę, jak postępować. Należy zwrócić uwagę, że TSUE w sprawie C-429/16 zaznaczył, iż dokonanie zasadniczej zmiany nieistotnego elementu umowy o pracę bądź też zmiany istotnego elementu umowy, ale niemającej zasadniczego znaczenia, nie może zostać uznane za ,,zwolnienie” pracownika. Jest to stanowisko zbliżone do tego, które SN zajął we wspomnianym wyżej wyroku o sygn. akt III PK 14/11. Niestety nie stanowi to nadal jednoznacznych wytycznych dla pracodawcy, bo ocena, co jest zmianą istotną, a co nie, w przypadku każdego pracownika może być odmienna. Wyobraźmy sobie chociażby zmianę polegającą na przeniesieniu miejsca pracy. Dla jednego pracownika – gotowego szybko zmienić miejsce zamieszkania – nie będzie to zmianą istotną. Dla innego – który jest ograniczony obowiązkami o charakterze rodzinnym – taka zmiana będzie oznaczała nawet konieczność rezygnacji z pracy. Ponadto często inaczej wygląda ocena dokonywana post factum, na etapie sądowym, gdy np. znane są dodatkowe okoliczności, których pracodawca nie przewidywał (chociaż teoretycznie mógł), podejmując decyzję o złożeniu wypowiedzeń zmieniających.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane