Rafalska: Chcielibyśmy w 2019 r. wyrównać zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych

13.10.2017, 20:59; Aktualizacja: 13.10.2017, 22:04
Minister przypomniała to, co już zrobiono dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. "Daliśmy im prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych, daliśmy prawo do skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego" - wyliczała.

Minister przypomniała to, co już zrobiono dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. "Daliśmy im prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych, daliśmy prawo do skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego" - wyliczała.źródło: ShutterStock

Chcielibyśmy, by w 2019 r. zostały wyrównane zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Chodzi o różnice w wysokości świadczeń dla opiekunów dzieci i dorosłych. Zaznaczyła, że najpierw musi zostać uchwalona ustawa dot. orzecznictwa.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (77)

  • Artek(2017-10-17 23:21) Zgłoś naruszenie 1921

    Jest tylko jeden sposób:należałoby zablokować sejm jak matki niepełnosprawnych dzieci.Jesli nie sejm to może jakieś "miasteczko"przed?! Tylko to mogłoby ich wzruszyć,rządzący boją się presji mediów,opinii publicznej.Większość społeczeństwa nie ma pojęcia o wykluczonych opiekunach i o tym że jestesmy zmuszeni do wegetacji za 520 zł tj poniżej ustawowego minimum egzystencji.Czy w Warszawie nie ma opiekunów dorosłych niepełnosprawnych ??!??!?Niestety mieszkam zbyt daleko i czasem mam kłopot żeby wygospodarować drobne kwoty na podstawowe pottrzeby,nie zabiore ze sobą mojego ojca którym sie opiekuje do stolicy żeby skorzystac ze znizki PKP ponieważ porusza sie tylko wyłącznie na wózku inwalidzkim.Ludzie,warszawiacy,opiekunowie,zróbcie to dla nas.Błagam !

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • poza nawiasem społeczeńswa(2017-10-15 00:27) Zgłoś naruszenie 1651

    czyli kolejny rok albo i dłużej za głodowe 520.00 zł miesięcznie PANIE BOŻE POMÓŻ NAM MARYJO MÓDL SIĘ ZA NAMI

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pora umierać(2017-10-17 18:48) Zgłoś naruszenie 1611

    jak oni mogą patrzeć w lustro spokojnie..pobierają 8 tysięcy miesięcznie? a opiekunom każą żyć za 520 zł miesiecznie?! To nie jest nawet obecnie minimum egzystencjalne, to jest zbrodnia i skandal, aby w takiej nędzy trzymać ludzi - najsłabsza grupa społeczna, która nie ma przebicia i znikąd pomocy, dogorywa w zapomnieniu podczas kiedy inni żyją w luksusie! W czym dziecko jest lepsze od dorosłej osoby niepełnosprawnej?! Taki sam potrzebujący pomocy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Igaho(2017-10-15 21:18) Zgłoś naruszenie 1600

    A wykluczeni opiekunowie????????

    Odpowiedz
  • Gość(2017-10-14 06:35) Zgłoś naruszenie 1575

    To, co ta Pani opowiada to właśnie istota PiS -owskiego oszustwa i hipokryzji.

    Odpowiedz
  • Ewa(2017-10-26 10:51) Zgłoś naruszenie 1362

    2019 rok KPINA z Nas wszystkich. Tak państwo polski wspiera osoby ciężko chore i ich opiekunów. Dlaczego nie będą w 2018 ? Stworzenie definicji zajmie im 2 lata ? No to strasznie ciężko pracują.... Jak by oni mieli żyć za 520 zł m/cznie to zmiany wprowadzili by w jeden dzień nawet w nocy. Brawoooo. Mam nadzieje ze wszyscy opiekunowie będą o tym pamiętać przy najbliższych wyborach i też sobie pożartujemy żucając chyba już tylko monetą na kogo oddać swój głos. Niech sobie dalej żartują z osób które codziennie bardzo ciężko pracują i przez to głodują bo nie są w stanie oddać swoich najbliższych do hospicjów czy domów opieki. Ani prawo ani też sprawiedliwość To jest Państwo pro rodzinne i katolickie . Gratulacje pani Rafalska i pani Szydło. Jesteście następni którzy żeście sobie z nas zakpili i nie piep..... ze to są zaniedbania poprzedniego rządu. Mieliście 2 lata na zmianę naszej sytuacji .nie zrobiliście NIC .zmiany można wprowadzić w waszym przypadku w ciągu jednej nocy a w naszej sprawie nie możecie zmienić nawet w 2018 r . Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych wystarczająco długo czekają na zmiany......

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Karola(2017-10-25 23:24) Zgłoś naruszenie 1310

    Wstyd i żenada.Opiekuje się chorą matką i pobieram nieszczęsny zasiłek całe je...... 520 zł. Brakuje na czynsz prąd nie mówiąc o lekach. Zostaje jedynie zeobić to samo co zrobiły matki. Siedzieć w sejmie 24 godz i walczyć o swoje.Bo nas niebwidzą nie słyszą Dla nich nie istniejemy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Barbara niepełnosprawna.(2017-10-16 14:52) Zgłoś naruszenie 1260

    Od urodzenia jestem osobąniepełnosprawną ruchowo.Od conajmniej 10 lat pielegnacyjne,ktore pobieram nie zmieniło się wynosi 153 zł.Ciężko jest znaleść osobe do pomocy za 153 zł Na miesiąc.

    Odpowiedz
  • matka wdowa(2017-10-16 17:41) Zgłoś naruszenie 1102

    Zasiłek pielęgnacyjny od 2003,nadal 153 zł.rządzący jak chcą,to, w nocy uchwalą ustawę,a tu nadal cisza.Co tam niepełnosprawni, mogą dalej czekać.Wstyd dla wszystkich ,którzy rządzili i którzy rządzą teraz.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Witold. (2017-10-16 12:04) Zgłoś naruszenie 1053

    Swolocze. W przyszlym roku to beda wybory. Podziekujemy.

    Odpowiedz
  • adrian(2017-10-15 13:33) Zgłoś naruszenie 991

    Sku...ynstwo. Psychopaci u wladzy.

    Odpowiedz
  • Opiekunka(2017-11-17 19:26) Zgłoś naruszenie 960

    Powinna na juz tj2017-18 r.zrealizować wyrok Trybunalu a w 2019 wyrównać do wysokości mam z dziecmi

    Odpowiedz
  • Cool(2017-10-18 15:13) Zgłoś naruszenie 854

    Dymisja 21 października 2017 roku za nie wykonanie wyroku TK z 2014roku szkoda ze chodzą do kościoła wstyd na cały świat gnębić ludzi

    Odpowiedz
  • Ola(2017-11-13 15:12) Zgłoś naruszenie 850

    Jak dalej będziemy nic nie robić to tak będzie bo komu ma na tym zależeć na pewno nie rządowi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Opiekunka(2017-10-31 10:02) Zgłoś naruszenie 782

    2019 ...być może....bo mają grube portfele więc mogą poczekać ....my nie...my żyjemy teraz.. nie za rok.. żywcem nas pogrzebali. ..PiS-owcy to są katolicy!!!.Modla się pod figura a diabla maja za skora.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emu(2017-10-16 10:48) Zgłoś naruszenie 742

    A co z matkami opiekujacymi sie cale zycie dziecmi autystycznymi?Te kobiety zrezygnowaly z pracy aby skoncentrowac sie na opiece i terapii tych dzieci..Teraz ci ludzie sa dorosli,z biegiem czasu ich diagnoze zmieniono z autyzmu wczesnodzieciecego na zespol Aspergera a stopien niepelnosprswnosci ze znacznego na umiarkowany...Dzieki ogromnemu wysilkowi rodzicow taki czlowiek moze zdobyc wyksztalcenie i zyc w srodowisku...To wspaniale osiagniecie i ciezka praca...Czy jednak jest "wyleczony z autyzmu"?A jesli kazda nowa sytuacja w zyciu takiego czlowieka wymaga objasnienia i pomocy ze strony bliskich,przede wszystkim rodzicow bo chory nie daje sobie z nia rady???A jak zachowuje sie w takiej sytuacji system opieki w naszym panstwie??Pozbawia taka matke ,w tym momencie starsza juz osobe wszelkich dodatkow bo przeciez to tylko "umiarkowany" stopien niepelnosprawnosci..Czasami nawet nasz polski system posuwa sie do tego ze zabiera rente takiej osobie...I rzekomo wyksztalcone osoby o tym decyduja...To straszne,karygodne i nie do przyjecia!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emerytura czerwcowa - błąd ZUS i MRPiPS(2017-10-16 06:08) Zgłoś naruszenie 683

    Niepełnosprawni emeryci i renciści pewnie niedługo przestaną popierać PiS, jak się zorientują kto naprawdę skorzystał na obniżeniu wieku emerytalnego - budżet zaoszczędzi miliony na wypłacie rent z tytułu niezdolności do pracy i refundacji składek ZUS, których to milionów nie dostaną kobiety, które od października uzyskały prawo do niewielkiej emerytury w wieku 60 lat, a także mężczyźni, którzy to prawo uzyskają w wieku 65 lat. Bez obniżenia wieku emerytalnego te kobiety miałyby rentę z tytułu niezdolności do pracy, wyliczoną w wysokości starej emerytury, wypłacaną do osiągnięcia wieku 67 lat, a potem emeryturę, która byłaby o 30% wyższa od tej przyznanej w wieku 60 lat. W przypadku mężczyzn różnica w wysokości emerytury wynosi 15%.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dyana(2017-11-11 19:42) Zgłoś naruszenie 660

    Czekaja az wieksza czesc odejdzie z tego swiata,ale musza pamietac ze my obecni opiekunowie zajmiemy ich miejsca.Kazdy z nas ,zyjacy ponizej glodowego minimum,bez dbania o wlasne zdrowie z powodu braku pieniedzy i czasu,automatycznie skazujemy sie na los swoich podopiecznych

    Odpowiedz