statystyki

SN: Agencja pracy tymczasowej zapłaci składki w Polsce

autor: Bożena Wiktorowska12.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:09
Sąd skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, ocenił bowiem, że sąd apelacyjny w sposób błędny uznał, że uzyskiwanie w Polsce poniżej 25 proc. przychodów pozbawia firmę prawa do uzyskania zgody na płacenie składek do ZUS.

Sąd skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, ocenił bowiem, że sąd apelacyjny w sposób błędny uznał, że uzyskiwanie w Polsce poniżej 25 proc. przychodów pozbawia firmę prawa do uzyskania zgody na płacenie składek do ZUS.źródło: ShutterStock

Agencja pracy tymczasowej współpracująca z przedsiębiorcami w Niemczech oraz we Francji, która zajmuje się wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem polskich pracowników – ma prawo do opłacania za nich składek w ZUS. Tak stwierdził Sąd Najwyższy.

W 2012 r. ZUS odmówił firmie zajmującej się poszukiwaniem pracowników dla zagranicznych pracodawców wydania zaświadczenia A1. W ten sposób uznał, że osoby przez niego zatrudnione nie będą podlegać polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych. Tym samym agencja pracy tymczasowej powinna płacić wyższe składki w kraju wykonywania pracy. Firma nie dała za wygraną i odwołała się od decyzji zakładu do sądu I instancji. Ten jednak potwierdził, że zakład w sposób prawidłowy ustalił miejsce opłacania składek.

Agencja pracy tymczasowej złożyła apelację do sądu II instancji. Ten jednak oddalił odwołanie. W czasie postępowania wyjaśniającego ustalono, że przedsiębiorca zajmujący się delegowaniem pracowników do krajów UE ma siedzibę w Polsce. Jednocześnie stwierdzono, że cała administracja firmy znajduje się w Polsce. Także tutaj prowadzony jest proces rekrutacyjny (testy, rozmowy kwalifikacyjne, podpisywanie umów). Co więcej płatnik także w kraju nalicza i wypłaca wynagrodzenie, wystawia zaświadczenia i świadectwa pracy, w trakcie zatrudnienia kontaktuje się na bieżąco z pracownikami oddelegowanymi, zapewniając im opiekę. Umowy o pracę podlegają polskiemu reżimowi prawnemu.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane