statystyki

Stulatek płaci więcej za pobyt w domu pomocy społecznej

autor: Paulina Szewioła12.10.2017, 20:00
RPO zwraca uwagę, że kształt powyższych przepisów nie pozostawia organowi żadnego luzu decyzyjnego, w ramach którego mógłby, uwzględniając wyjątkowe okoliczności, ustalać dochód.

RPO zwraca uwagę, że kształt powyższych przepisów nie pozostawia organowi żadnego luzu decyzyjnego, w ramach którego mógłby, uwzględniając wyjątkowe okoliczności, ustalać dochód.źródło: ShutterStock

Wzrost dochodu mieszkańca domu pomocy społecznej spowodowany przyznaniem mu świadczenia honorowego z tytułu osiągnięcia sędziwego wieku nie powinien skutkować podwyżką odpłatności za pobyt w tej placówce – uważa rzecznik praw obywatelskich. I kieruje w tej sprawie wystąpienie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na podstawie jednej ze skarg, która trafiła do jego biura, ujawnił się problem dotyczący ustalania dochodów mieszkańców DPS. W sytuacji, gdy osoby takie osiągają wiek 100 lat i poza emeryturą czy rentą uzyskają prawo do świadczenia honorowego, wzrasta również opłata za ich pobyt w placówce. Przyznane świadczenie zalicza się bowiem do ich dochodu. Ma to wpływ na wysokość opłaty, do wyliczenia której bierze się pod uwagę sytuację finansową mieszkańca. Z art. 61 ust. 2 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769) wynika bowiem, że wnosi on opłatę za pobyt w wysokości nieprzekraczającej 70 proc. dochodu. Przepisy tej ustawy określają również co wchodzi w jego zakres.

I tak, w myśli art. 8 ust. 3 za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne, a także kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Z kolei par. 4 wymienia, co do dochodu się nie wlicza.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane