statystyki

Maturzyści nie poznają już tak łatwo pytać na egzamin ustny

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:16
egzamin

Czy w praktyce zamiana kolejności pytań utrudni wyciek do internetu? Trudno powiedzieć.źródło: ShutterStock

Maturzyści nie poznają już tak łatwo pytań, które będą mogli wylosować na egzaminie ustnym z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna chce dopracować system tak, by pozostały one tajne.

W 2018 r. na egzaminach dojrzałości niewiele się zmieni. Nadal, aby zdać maturę, trzeba będzie przystąpić do egzaminu z języka polskiego, nowożytnego, matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego. CKE chce jedynie dopracować kwestie organizacyjne matur ustnych z języka polskiego tak, aby zapobiec wypływaniu pytań do internetu. Obecnie egzamin ten, podobnie jak w latach ubiegłych, ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Pula 32 nowych zadań przygotowywana jest na każdy dzień egzaminu. Zestaw pytań zmienia się co pięciu maturzystów. Każdy zdający ma 15 minut na odpowiedź, ale zdarza się, że maturzysta szybciej zakończy egzamin. Wówczas dzieli się zagadnieniami na portalach społecznościowych, przez co osoba, która dopiero czeka w innej szkole na egzamin, może dowiedzieć się, jakie pytanie ma szanse wylosować. CKE chce dopracować system tak, aby pytania pozostały tajne.

Pomysł już jest, ale Marcin Smolik, dyrektor CKE, nie chce zdradzać szczegółów. – Wolimy nie opisywać tego rozwiązania publicznie – informuje. – Pytania będą przypisane do konkretnej godziny, ale w różnej kolejności – dodaje jedynie.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • sensu! gdzie jesteś, o sensu...(2017-10-12 17:35) Zgłoś naruszenie 10

    A można wiedzieć, co autor mia na myśli, formułując ten zgrabniutki tytuł: "Maturzyści nie poznają już tak łatwo pytać na egzamin ustny"?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane