Ugoda nie przeszkodzi w zwolnieniu ze składek

autor: Marcin Nagórek15.10.2017, 14:00
Decydującą przesłanką do zwolnienia określonego świadczenia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest istnienie związku między rozwiązaniem stosunku pracy a powstaniem roszczenia o wypłatę.

Decydującą przesłanką do zwolnienia określonego świadczenia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest istnienie związku między rozwiązaniem stosunku pracy a powstaniem roszczenia o wypłatę.źródło: ShutterStock

Zgodnie z ugodą sądową mam wypłacić pracownikowi ok. 8000 zł w związku z nieprawidłowym rozwiązaniem umowy o pracę, naruszeniem jego praw i zakazem konkurencji. Czy od kwot wypłacanych na podstawie ugody trzeba odprowadzić składki ZUS?

Zgodnie z ogólną, powszechnie znaną zasadą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych osiągnięty z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z pewnymi zastrzeżeniami.

Katalog przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek został zawarty w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie). Jak wynika z par. 2 ust. 1 pkt 3 tego rozporządzenia, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią: odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacanej pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane