statystyki

Ugoda nie przeszkodzi w zwolnieniu ze składek

autor: Marcin Nagórek15.10.2017, 14:00
Decydującą przesłanką do zwolnienia określonego świadczenia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest istnienie związku między rozwiązaniem stosunku pracy a powstaniem roszczenia o wypłatę.

Decydującą przesłanką do zwolnienia określonego świadczenia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest istnienie związku między rozwiązaniem stosunku pracy a powstaniem roszczenia o wypłatę.źródło: ShutterStock

Zgodnie z ugodą sądową mam wypłacić pracownikowi ok. 8000 zł w związku z nieprawidłowym rozwiązaniem umowy o pracę, naruszeniem jego praw i zakazem konkurencji. Czy od kwot wypłacanych na podstawie ugody trzeba odprowadzić składki ZUS?

Zgodnie z ogólną, powszechnie znaną zasadą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych osiągnięty z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z pewnymi zastrzeżeniami.

Katalog przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek został zawarty w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie). Jak wynika z par. 2 ust. 1 pkt 3 tego rozporządzenia, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią: odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacanej pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane