statystyki

Odsetki od nienależnych świadczeń: ZUS kontra sądy

autor: Anna Kwiatkowska12.10.2017, 09:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:49
Jak podkreśla ZUS, odsetek żąda tylko w tym drugim przypadku, kiedy pobierający świadczenie celowo przedstawił nieprawdziwe informacje, aby wyłudzić pieniądze.

Jak podkreśla ZUS, odsetek żąda tylko w tym drugim przypadku, kiedy pobierający świadczenie celowo przedstawił nieprawdziwe informacje, aby wyłudzić pieniądze.źródło: ShutterStock

Wbrew ustalonej już linii orzeczniczej organ rentowy wciąż nalicza je od daty wypłaty spornych kwot. Nie zamierza jednak zmieniać stanowiska. Wręcz przeciwnie, zabiega o zmianę obowiązujących przepisów.

Osoby, które pobrały nienależne świadczenia od ZUS, jeszcze przez pięć lat od ich wypłaty nie mogą spać spokojnie. W tym czasie ZUS może bowiem wydać decyzję zobowiązującą do zwrotu pieniędzy. Przedmiotem sporu najczęściej jest już samo uznanie świadczenia za nienależne, ale czasami ubezpieczony tego akurat nie kwestionuje (wie, że nie ma racji i przed sądem przegra), ale zarzuca ZUS nieprawidłowe obliczanie odsetek. Decyzja organu w większości przypadków będzie nakazywała ich zapłatę, licząc od dnia nastepnego po pobraniu takiego świadczenia. Tymczasem sądy, do których trafiają odwołania, stoją na stanowisku, że ZUS może ich żądać od dnia wydania, a nawet doręczenia ubezpieczonemu decyzji nakazującej zwrot świadczenia.

Za nienależnie pobrane uznaje się świadczenia:

- wypłacone przez ZUS mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie do nich prawa albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba je pobierająca była pouczona o braku prawa do ich pobierania (art. 84 ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej: ustawa systemowa);

- przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd ZUS przez osobę pobierającą świadczenia (art. 84 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej).

Jak podkreśla ZUS, odsetek żąda tylko w tym drugim przypadku, kiedy pobierający świadczenie celowo przedstawił nieprawdziwe informacje, aby wyłudzić pieniądze. Sama zaś możliwość pobierania odsetek wynika z art. 84 ust. 1 ustawy systemowej, zgodnie z którym osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Często będzie to dotyczyć sytuacji, gdy ZUS uzna, że dana osoba nie podlegała ubezpieczeniom społecznym (np. była fikcyjnie zatrudniona). Mamy tu więc do czynienia ze świadomym wprowadzaniem w błąd ZUS, dokonanym co prawda faktycznie przez płatnika (to on złożył dokumenty rejestrujące), ale zwrotu świadczeń żąda się w pierwszej kolejności od ubezpieczonego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane