statystyki

Zwrot składek ZUS dla niepełnosprawnego z firmą: Przelew i wniosek o refundację w jednym dniu

autor: Michalina Topolewska09.10.2017, 07:52; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:48
Nowa regulacja będzie dotyczyć również niepełnosprawnych rolników.

Nowa regulacja będzie dotyczyć również niepełnosprawnych rolników.źródło: ShutterStock

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, będzie mogła otrzymać zwrot za zapłacone do ZUS składki pod warunkiem, że uiści należność najpóźniej w dniu złożenia wniosku do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Taką zmianę przepisów przewiduje art. 1 pkt 13 projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Modyfikuje on dotychczasowe brzmienie art. 25a, regulującego zasady refundowania niepełnosprawnym, którzy prowadzą własną firmę, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Od 1 lipca 2016 r. jednym z warunków uzyskania zwrotu jest to, aby należności do ZUS zostały opłacone w całości przed dniem złożenia wniosku Wn-U-G do PFRON.

W praktyce wyglądało to tak, że część osób tego samego dnia wysyłała przelew do zakładu i zaraz potem dokumenty do funduszu. Problem w tym, że w lipcu br. PFRON wydał komunikat, że takie postępowanie jest nieprawidłowe, co skutkuje brakiem prawa do refundacji. To oznacza też, że osoba ubiegająca się o zwrot powinna najpierw opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, a dopiero w następnym dniu złożyć formularz Wn-U-G. Jednocześnie PFRON poinformował, że niepełnosprawni, którzy dokonywali tych dwóch czynności tego samego dnia, powinni sporządzić korekty wniosków oraz zwrócić nienależnie pobrane wsparcie wraz z odsetkami.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane