statystyki

Zwrot składek ZUS dla niepełnosprawnego z firmą: Przelew i wniosek o refundację w jednym dniu

autor: Michalina Topolewska09.10.2017, 07:52; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:48
Nowa regulacja będzie dotyczyć również niepełnosprawnych rolników.

Nowa regulacja będzie dotyczyć również niepełnosprawnych rolników.źródło: ShutterStock

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, będzie mogła otrzymać zwrot za zapłacone do ZUS składki pod warunkiem, że uiści należność najpóźniej w dniu złożenia wniosku do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Taką zmianę przepisów przewiduje art. 1 pkt 13 projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Modyfikuje on dotychczasowe brzmienie art. 25a, regulującego zasady refundowania niepełnosprawnym, którzy prowadzą własną firmę, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Od 1 lipca 2016 r. jednym z warunków uzyskania zwrotu jest to, aby należności do ZUS zostały opłacone w całości przed dniem złożenia wniosku Wn-U-G do PFRON.

W praktyce wyglądało to tak, że część osób tego samego dnia wysyłała przelew do zakładu i zaraz potem dokumenty do funduszu. Problem w tym, że w lipcu br. PFRON wydał komunikat, że takie postępowanie jest nieprawidłowe, co skutkuje brakiem prawa do refundacji. To oznacza też, że osoba ubiegająca się o zwrot powinna najpierw opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, a dopiero w następnym dniu złożyć formularz Wn-U-G. Jednocześnie PFRON poinformował, że niepełnosprawni, którzy dokonywali tych dwóch czynności tego samego dnia, powinni sporządzić korekty wniosków oraz zwrócić nienależnie pobrane wsparcie wraz z odsetkami.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane