statystyki

Własność lokalu przesądza o wyłączeniu ze składek

autor: Paulina Szewioła05.10.2017, 07:35; Aktualizacja: 05.10.2017, 09:11

Różnica między faktyczną ceną zakupu przez pracodawcę usługi noclegowej a ponoszoną przez pracownika odpłatnością nie jest zwolniona ze składek, w sytuacji gdy podmiot zatrudniający nie jest właścicielem lokali służących zakwaterowaniu.

Spółka planuje wprowadzić do regulaminu wynagradzania postanowienie, zgodnie z którym telepracownicy będą uprawnieni do zakupu na konkurencyjnych warunkach noclegów w hotelach. Zatrudniony będzie ponosił częściową odpłatność za tę usługę, ale w kwocie niższej niż cena detaliczna. Z kolei koszt nabycia noclegu, w części finansowanej przez pracodawcę, będzie stanowił przychód pracowników z tytułu stosunku pracy.

Spółka chciała wiedzieć, czy po wprowadzeniu zapisów w regulaminie powinna zacząć odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne od wartości przychodu, który pracownik uzyskuje w związku z zakupem noclegów po niższej cenie. Zapytała więc ZUS o wykładnię przepisów. W uzasadnieniu wskazała, że w jej ocenie nie będzie zobowiązana do odprowadzania składek na ubezpieczenie od wartości przychodu, który pracownicy uzyskują w związku z dofinansowaniem noclegów.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106) z podstawy wymiaru wyłączone są korzyści materialne wynikające m.in. z regulaminów wynagradzania, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Spółka stoi na stanowisku, że spełnia przesłanki do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie. W rezultacie koszt noclegu w części sfinansowanej przez pracodawcę powinien być wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. W praktyce oznacza to, że wolna od składek jest różnica między faktyczną ceną zakupu usługi noclegowej a tą ponoszoną przez pracownika.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane