statystyki

Własność lokalu przesądza o wyłączeniu ze składek

autor: Paulina Szewioła05.10.2017, 07:35; Aktualizacja: 05.10.2017, 09:11

Różnica między faktyczną ceną zakupu przez pracodawcę usługi noclegowej a ponoszoną przez pracownika odpłatnością nie jest zwolniona ze składek, w sytuacji gdy podmiot zatrudniający nie jest właścicielem lokali służących zakwaterowaniu.

Spółka planuje wprowadzić do regulaminu wynagradzania postanowienie, zgodnie z którym telepracownicy będą uprawnieni do zakupu na konkurencyjnych warunkach noclegów w hotelach. Zatrudniony będzie ponosił częściową odpłatność za tę usługę, ale w kwocie niższej niż cena detaliczna. Z kolei koszt nabycia noclegu, w części finansowanej przez pracodawcę, będzie stanowił przychód pracowników z tytułu stosunku pracy.

Spółka chciała wiedzieć, czy po wprowadzeniu zapisów w regulaminie powinna zacząć odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne od wartości przychodu, który pracownik uzyskuje w związku z zakupem noclegów po niższej cenie. Zapytała więc ZUS o wykładnię przepisów. W uzasadnieniu wskazała, że w jej ocenie nie będzie zobowiązana do odprowadzania składek na ubezpieczenie od wartości przychodu, który pracownicy uzyskują w związku z dofinansowaniem noclegów.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106) z podstawy wymiaru wyłączone są korzyści materialne wynikające m.in. z regulaminów wynagradzania, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Spółka stoi na stanowisku, że spełnia przesłanki do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie. W rezultacie koszt noclegu w części sfinansowanej przez pracodawcę powinien być wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. W praktyce oznacza to, że wolna od składek jest różnica między faktyczną ceną zakupu usługi noclegowej a tą ponoszoną przez pracownika.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane