statystyki

Przenoszenie pracowników nie uchroni przed ZUS

autor: Michał Culepa04.10.2017, 07:58; Aktualizacja: 04.10.2017, 10:03
ZUS jednak stwierdził, że praca ta była wykonywana w istocie na rzecz swojego pracodawcy, a wynikało to z faktu, iż obydwie firmy były ze sobą ściśle powiązane kapitałowo i organizacyjnie (miały nawet siedzibę w tym samym biurowcu)

ZUS jednak stwierdził, że praca ta była wykonywana w istocie na rzecz swojego pracodawcy, a wynikało to z faktu, iż obydwie firmy były ze sobą ściśle powiązane kapitałowo i organizacyjnie (miały nawet siedzibę w tym samym biurowcu)źródło: ShutterStock

 Wynagrodzenie za wykonanie zleceń w spółce matce przez zatrudnionego w spółce córce powinno być potraktowane jako wynagrodzenie za pracę i oskładkowane – uznał Sąd Najwyższy.

Spółka A.S. decyzją ZUS została obciążona obowiązkiem zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu usług wykonywanych przez jej pracowników na rzecz drugiej firmy – spółki akcyjnej A.A. Firma ta była założycielem i dominującym udziałowcem w A.S., ponadto obydwa przedsiębiorstwa działały w tych samych branżach (IT i szkolenia). Kilka lat wcześniej zawarły umowę o współpracy, na podstawie której A.A. mogła – za określonym wynagrodzeniem – korzystać z usług pracowników spółki córki. Spółka matka zatrudniała ich na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług) oraz wypłacała im ustalone w umowach wynagrodzenie.

Jeden z pracowników spółki A.S., informatyk, był właśnie zatrudniony w ten sposób: miał etat w spółce A.S., gdzie otrzymywał stosunkowo niskie wynagrodzenie (niewiele przekraczające ustawową stawkę minimalną), zaś w A.A. pracował na zlecenie, otrzymując za godzinę wykonywania usług od 220 do nawet 500 zł. Wynagrodzenie to nie było oczywiście oskładkowane, gdyż zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika otrzymującego co najmniej minimalne wynagrodzenie i zatrudnionego gdzie indziej na podstawie umowy cywilnoprawnej zleceniodawca nie musi opłacać składek emerytalno-rentowych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane