statystyki

Od nowego roku mniej obowiązków bhp dla firm

autor: Łukasz Guza03.10.2017, 19:00
praca pracownik

Zgodnie z projektem możliwość wykonywania zadań służby bhp (pełniącej funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa pracy) zyskają pracodawcy zatrudniający od 21 do 50 pracowników (o ile sami ukończyli odpowiednie szkolenie, a ich firma została zaliczona do co najwyżej trzeciej kategorii ryzyka)źródło: ShutterStock

W firmach z niskim ryzykiem wypadkowości nie trzeba będzie przeprowadzać okresowych szkoleń dla pracowników administracyjno-biurowych.

Jeśli zatrudniają one nie więcej niż 50 pracowników, obowiązki służby bhp będzie mógł pełnić sam pracodawca, o ile legitymuje się odpowiednimi uprawnieniami. Tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • BHP(2017-10-04 08:59) Zgłoś naruszenie 210

  Behapowiec w zakładzie powinien być niezależny i ewentualnie podlegać bezpośrednio n.p pod PIP.Wtedy jego działania były by skuteczne. A tak wiele jego działań kontrolnych i doradczych wynikających z przepisów zamiatane jest pod dywan?A jak cokolwiek kwestionuje to słyszy od pracodawcy cyt"Jak panu coś nie pasuje to niech pan się zwolni".

  Odpowiedz
 • urzędnik(2017-10-03 22:20) Zgłoś naruszenie 73

  Ale w dalszym ciągu trzeba będzie robić szkolenie wstępne i tzw. instruktaż stanowiskowy. Kogoś przyjmuje się do pracy przy biurku i trzeba go uczyć, jak się pracuje za biurkiem przy komputerze, podczas gdy on sam lepiej być może wie, bo nie przy jednym biurku już pracował. Instruktaż stanowiskowy ma sens, jeśli się zatrudnia kogoś np. do pracy przy jakiejś maszynie, przy której on nigdy wcześniej nie pracował. Wtedy trzeba go nauczyć, jak pracować przy tej maszynie, żeby wykonać robotę, ale nie zrobić sobie krzywdy, natomiast po co taki instruktaż przy pracy biurowej? Można się tylko domyślać, że w wielu przypadkach robi się fikcję, dlatego to też należałoby znieść.

  Odpowiedz
 • jan(2017-10-04 07:54) Zgłoś naruszenie 40

  Natomiast tzw badania tzw medyczne trzeba będzie robić co pół roku...korporacja zadba o swoich.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane